< Powrót
24
czerwca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
publicdomainpictures.net
dlaczego

Czy ktoś wie, dlaczego pływamy?

Czy ktoś z Państwa zastanawiał się kiedykolwiek, dlaczego tak naprawdę pływamy? I nie chodzi tu o tak podstawowe i oczywiste odpowiedzi, jak ta, że pływamy dla przyjemności, albo dla ochłody lub dla zdrowia. Bonnie Tsui, autorka książki, której tytuł stanowi to proste – wydawałoby się – pytanie, bardzo sumiennie poszukiwała na nie odpowiedzi.

Książka Bonnie Tsui stała się bestsellerem z kilku powodów. Po pierwsze, autorka, jako doświadczona reportażystka napisała rzecz lekką i łatwą w odbiorze, choć nie pozbawioną filozoficznej, egzystencjalnej nuty. Po drugie jej książka to m.in. zbiór dziesiątek historii ludzi związanych w ten czy inny sposób z pływaniem. Ponadto, czytelnicy znajdą w tej lekturze sporo faktów i ciekawostek z zakresu historii, medycyny i sportu. To również książka o wzajemnych relacjach człowieka z wodą, z wodnym i podwodnym światem.

Jak w każdej dobrej opowieści, w książce Tsui jest zaskakujący początek. W tym przypadku dowiadujemy się, o pierwszych pływakach, których ślady sprzed tysięcy lat znajdujemy na… Sacharze. Potem robi się coraz ciekawiej, a zaskakujących wątków i zmian tempa nie brakuje.

Każdy, kto choć czasem zanurza się w wodzie, by popływać, znajdzie tu akapity, które sam mógłby napisać na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń, gdyby tylko przyszło mu kiedykolwiek do głowy zajmować się opisywaniem rzeczy tak – wydawałoby się – banalnej, jak pływanie.

To jednak także lektura dla tych, którzy z pływaniem nie mają za wiele do czynienia lub w ogóle nie umieją pływać. I wcale nie chodzi o to, że natychmiast po przeczytaniu książki Tsui zapiszą się na lekcje pływania – rzecz w tym, że to po prostu bardzo dobrze napisana i ciekawa książka. A o to przecież w literaturze chodzi.

Z pewnością sięgając po książkę Tsui będziecie chcieli dowiedzieć się, czy autorka znalazła odpowiedź na tytułowe pytanie i jak ona brzmi. Cóż, żeby się tego dowiedzieć, trzeba publikację wydawnictwa Feeria przeczytać do końca.

Bonnie Tsui
„Dlaczego pływamy”
Wydawnictwo Feeria, 2021
318 str., cena od 33, do 39.90 zł
Strona wydawnictwa

PODZIEL SIĘ OPINIĄ