< Powrót
19
lutego 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. World Sailing
Vector 6,5

Czy polski jacht zostanie klasą olimpijską?

Vector 6,5 polskiej firmy Yacht Service został zgłoszony do federacji World Sailing jako łódka do rozgrywania dwuosobowej konkurencja offshorowej w formule mix, która pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

W listopadzie 2018 roku walne zgromadzenie federacji World Sailing podjęło sensacyjną decyzję o zastąpieniu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku klasy Finn przez dwuosobowy jacht offshorowy w formule mix, czyli damsko-męskiej. Ponieważ łódka na igrzyska nie została wybrana, a żeglarstwo morskie należało wprowadzać na najważniejsze imprezy sportowe, to rok później ogłoszono, że przez najbliższe lata offshorowe mistrzostwa świata przeprowadzane będą w ukraińskiej klasie L30. Obecnie Grupa robocza ds. offshorowego sprzętu na Igrzyska w 2024 roku (2024 Offshore Equipment Working Party) federacji World Sailing pracuje jednak nad jachtami zgłoszonymi przez producentów. Wśród dwunastu propozycji jest jedna z Polski – jacht Vector 6,5 w klasie Mini 650.

– Inicjatorem zgłoszenia łódki był niemiecki żeglarz Roland Gäbler, który podczas spotkania uznał, że nasz produkt jest na tyle ciekawy, że trzeba spróbować – opowiada Mariusz Świstelnicki, właściciel stoczni Yacht Service ze Szczecina. – Pracowaliśmy nad tym w ostatnich miesiącach, więc to dosyć świeża sprawa. Uważamy, że klasa Mini jest bardzo dobrym rozwiązaniem – to bardzo regatowa łódka i dedykowana żegludze morskiej. Patrząc na konkurencję widać, że zgłoszono bardzo różne łodzie, więc konkurs będzie nieprzewidywalny. Teraz z Rolandem Gäblerem budujemy program dostarczenia łódki do testów i promowania w regatach.

Vector 6,5 będzie konkurował z jachtami Dehler 30 OD od Dehler Yachts, Django 8s od Maré Haute Shipyard, FarEast 28 R od Shanghai Far East FRP Boat Co, Figaro 3 od Beneteau, J88, J99 i J105 od J/Boats, JPK1030 od JPK Composites, L30 od L30 One Design OU, SunFast od Jeanneau oraz TEN2 od Changmei Pleasure-Boat Manufacture Co.

Zgodnie z terminarzem World Sailingu do 31 grudnia 2020 roku ogłoszone zostaną kryteria dla odpowiedniego sprzętu – osobno na kwalifikacje olimpijskie i igrzyska oraz lista sprzętu spełniająca te kryteria. Łódkę, na której żeglarze popłyną w Paryżu poznamy nie później niż 31 grudnia 2023 roku.

Szczegółowe informacje o offshorowych łódkach zgłoszonych na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ