< Powrót
9
sierpnia 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
facebook/AKM

Dacron ’70 z Wisłą w roli głównej

12 i 13 sierpnia w gdańskich Górkach Zachodnich trwać będzie trzeci zlot jachtów Dacron ’70. Organizatorem wydarzenia jest Akademicki Klub Morski. Imprezie towarzyszyć będą regaty „Szlakiem Trzech Ujść Wisły” o Błękitną Wstęgę AKM.

Trzecia edycja zlotu i regaty nawiązywać będą do obchodzonego właśnie Roku Wisły. W sobotę uczestnicy będą ścigać się na długiej trasie pomiędzy przekopem a ujściem Wisły Martwej. Niedzielne wyścigi to krótkie, widowiskowe biegi po rozlewisku Wisły Śmiałej. Regaty rozegrane będą w klasach Open 70, ORC, KWR

Dacron, mimo krótkiej historii, świetnie wpisał się w kalendarz dorocznych żeglarskich wydarzeń lata. Pierwsza edycja tego święta była zlotem jachtów dwóch sprawdzonych konstrukcji, polskiego Nefryta i szwedzkiej Albin Vegi. W kolejnej roku organizatorzy, jak sami piszą, „pod naporem pytań sugestii, próśb i gróźb”, postanowili się otworzyć dla wszystkich jachtów produkowanych w latach 70. ubiegłego stulecia.

Dziś to zlot załóg jachtów dumnych ze swoich jednostek. Poza udziałem w regatach, wszystkie ekipy będą miały okazję, by podzielić się historią jachtów i snuć morskie opowieści przy ognisku oraz wspólnie pośpiewać szanty.

Ubiegłorocznymi zwycięzcami regat byli: w klasie Nefryt załoga Roberta Napiórkowskiego na jachcie „Goplana”, w klasie Albin Vega załoga Marcina Palacza na jachcie „Lotta”, w klasie Open 70 załoga Jakuba Marjańskiego na jachcie „Bussy Lizzy”. W kategorii „bezwzględni zwycięzcy” triumfowała załoga Piotra Falka na jachcie „BLUESinA”.

Orientacyjny plan imprezy:

Sobota, 12 sierpnia
9.00 – otwarcie zlotu i odprawa sterników
10.00 – start regat
16.00 – grill obiadowy
19.30 – szanty w wykonaniu Kamila Badziocha

Niedziela, 13 sierpnia
9.00 – odprawa sterników
10.00 – start regat
16.00 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i ceremonia zakończenia

Zawiadomienie o regatach

PODZIEL SIĘ OPINIĄ