< Powrót
29
października 2015
Tekst:
AM Gdynia
Zdjęcie:
AM Gdynia
„Dar Młodzieży” w Stoczni Remontowej Nauta.

„Dar Młodzieży” bardziej komfortowy

Przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni nie można podziwiać „Daru Młodzieży”. Nie dlatego jednak, że wypłynął w kolejny rejs, ale z powodu remontu, na który żaglowiec przeszedł do nabrzeża Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.

Po 33 latach eksploatacji całkowicie wymieniona zostanie zabudowa i  wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Przez kubryki studenckie przewinęło się od 1982 roku prawie 19 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy. Wysłużone koje i elementy wyposażenia kubryków zostaną wymienione na nowe, uwzględniające doświadczenia minionych lat oraz nieco zmienione warunki odbywania praktyk morskich.

Zmodernizowany zostanie m.in. sam układ kubryków – miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zajmie dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znajdą się nowe, piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniona zostanie lokalizacja regałów na środki ratunkowe, wymienione wszystkie wykładziny i drzwi, a także większość bulajów.

Po całkowitym demontażu dotychczasowego wyposażenia i konserwacji kadłuba, gruntownej modernizacji poddane zostaną instalacje – elektryczna, oświetleniowa, wentylacyjna, klimatyzacyjna. Znacznie zwiększona będzie na przykład liczba gniazdek elektrycznych (każdy praktykant mustruje obecnie z własnym sprzętem typu laptop czy telefon komórkowy), koje wyposażone zostaną w indywidualne oświetlenie do czytania. Zmiany poprawią komfort odbywania praktyk – nie zmieni się jednak zasadniczo specyfika marynarskiej służby na żaglowcu, pozostającej pierwszym morskim sprawdzianem dla przyszłych oficerów floty.

Zakończenie remontu przewidziane jest na koniec bieżącego roku. W lutym 2016 r. odświeżony „Dar Młodzieży” przyjąć powinien pierwszych praktykantów. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ