< Powrót
30
września 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Dar Młodzieży”- niezwykła książka na jubileusz

W tym roku żaglowiec „Dar Młodzieży” obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji powstała niezwykła publikacja opowiadająca jego historię.

W książce „Dar Młodzieży”. 40 lat” przeczytać można o niemal wszystkich aspektach funkcjonowania legendarnego żaglowca. Jest kronika czterdziestolecia, są wspomnienia komendantów jednostki, relacje z ważniejszych rejsów i wszelkiego rodzaju ciekawostki. Do tego bogaty materiał ilustratorski, na który składają się zarówno zdjęcia jak i skany dokumentów i mapki.

Malkontent mógłby zapytać i cóż z tego? Publikacji o „Darze Młodzieży” jest ogrom. Na czym polega niezwykłość akurat tej? Aby to zrozumieć wystarczy spojrzeć na listę jej autorów. Dawno nie zdarzyło się, aby w jednej książce stały obok siebie takie nazwiska jak m. in.: Lechosław Bar, Zbigniew Burciu, Daniel Duda, Andrzej Perepeczko, Jerzy Drzemczewski czy Krystyna Pohl.

To, jeśli chodzi o teksty. W przypadku zdjęć jest nie inaczej. W pracy prezentują się m. in. Marek Czasnojć, Tadeusz Lademann, Cezary Spigarski i Janusz Uklejewski.

„Dar Młodzieży”. 40 lat” to oczywiście książka okolicznościowa, ale jeśli tak mają one wyglądać to daj ich Panie Boże jak najwięcej. Jej lekturę gorąco polecamy wszystkim miłośnikom żagli.

„Dar Młodzieży”. 40lat”, praca zbiorowa pod redakcją Bogumiła Łączyńskiego, Uniwersytet Morski w Gdyni przy współpracy Fundacji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz PORTA MARE – Pomorskiej Oficyny Wydawniczo-Reklamowej, str. 200 (www.oficynamorska.pl, www.powr.pl)  

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ