< Powrót
4
lipca 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Dar Młodzieży” ponownie wyruszy dookoła świata

W przyszłym roku „Dar Młodzieży” wyruszy w podróż dookoła świata, której punktem kulminacyjnym będzie wizyta w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży, w styczniu 2019 roku. Pretekstem do ogłoszenia tej nowiny była uroczystość podniesienia nowej bandery na słynnej polskiej fregacie szkoleniowej podczas obchodów jej 35 urodzin.

Uroczystości urodzinowe sprawiły, że we wtorek, 4 lipca pokład „Daru Młodzieży” wypełnił się ludźmi związanymi ze słynnym żaglowcem, kadrą oficerską, studentami i absolwentami, uczestnikami rejsów szkoleniowych, przedstawicielami środowisk akademickich z Pomorza i całej Polski. Przybyli również pomorscy żeglarze, na czele z prezesem PoZŻ Bogusławem Witkowskim.

Wszystkich przybyłych powitał rektor AM w Gdyni, jego magnificencja, prof. Janusz Zarębski. Nie zabrakło reprezentantów najwyższych władz państwowych, rządu, samorządowców, władz Gdyni, instytucji morskich. Obecny był także konstruktor „Daru” Zygmunt Choreń. Nieprzypadkowa była również obecność prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Właśnie to miasto, nawiązując do historycznych wydarzeń, ufundowało nową banderę dla żaglowca. Przed 35 laty to także bydgoskie kobiety ofiarowały „Darowi” pierwszą reprezentacyjną banderę .

– Jestem nie tylko absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a dziś Akademii Morskiej, ale także dawnym praktykantem, studentem, uczestnikiem uroczystości sprzed trzydziestu pięciu lat, kiedy „Dar Młodzieży” rozpoczynał swoją służbę – mówił do zgromadzonych prezydent Bruski. – Widzę dziś wielu tych, którzy byli tu wtedy z nami i jestem bardzo wzruszony. Dziękuję za docenienie roli miasta Bydgoszcz i przekazuję banderę na ręce komendanta „Daru Młodzieży”, kapitana Ireneusza Lewandowskiego. Niech służy, niech chwali imię polskiego marynarza na całym świecie!

Dziękując za wspaniały prezent komendant Lewandowski zapewnił, że bandera będzie powiewała na fregacie i sławiła nasz kraj na morzach i oceanach świata. Chwilę później nastąpiło uroczyste wciągnięcie ogromnej, mierzącej 40 metrów kwadratowych biało-czerwonej na gafel. Innej możliwości nie było, ponieważ bandera jest zbyt duża, by zmieścić się w tradycyjnie przeznaczonym dla niej miejscu, na flagsztoku.

Reprezentująca Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wiceminister i podsekretarz stanu Anna Moskwa odczytała list od premier Beaty Szydło.

– Składam komendantowi, załodze, wychowankom „Daru Młodzieży” oraz pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni gratulacje i podziękowania za lata służby i kształcenie kolejnych pokoleń polskich marynarzy – przekazywała słowa szefowej rządu Anna Moskwa. – Mam zaszczyt ogłosić, że w przyszłym roku, w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata organizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z radością objęłam patronat nad tym wydarzeniem. Nasi żeglarze z udziałem młodych ludzi z innych krajów, którzy będą dołączać w kolejnych portach, udadzą się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Rejs ten odbędzie się dzięki zaangażowaniu i pracy studentów Akademii Morskiej, którzy będą stanowić załogę. Weźmie w nim udział polska młodzież, która przejdzie wieloetapowe eliminacje w ministerialnym konkursie wiedzy o morzu.

Komendant Ireneusz Lewandowski zapewnił, że rejs dookoła świata był planowany przez kadrę „Daru Młodzieży” od dawna i  że w przyszłym roku w okolicach maja lub czerwca, żaglowiec wypłynie, by docelowo zawinąć do portu Panama, gdzie będzie uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

– Chcę powiedzieć, że naszym marzeniem jest, aby w Panamie gościć na pokładzie papieża Franciszka – dodał kapitan Lewandowski.

Po uroczystym wciągnięciu bandery, nastąpiła kolejna uroczystość, tym razem związana z odsłonięciem na nabrzeżu, przy którym cumuje biała fregata, tablicy upamiętniającej kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Olechnowicza, pierwszego komandora „Daru Młodzieży”. Tablica znalazła swoje miejsce obok dwóch innych – pierwszej, upamiętniającej kapitana Leszka Wiktorowicza, także komendanta „Daru Młodzieży”, oraz poświęconej kapitanowi Kazimierzowi Jurkiewiczowi, komendantowi „Daru Pomorza”. W uroczystości wzięła udział córka kapitana Alicja Olechnowicz, która podziękowała wszystkim za uczczenie pamięci ojca.

To nie jedyne wydarzenia związane z wtorkowymi, urodzinowymi uroczystościami. Na budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej, od strony mariny, obok Planetarium, odsłonięta została tablica upamiętniająca znakomitego żeglarza, wychowawcę kadr morskich kpt. Zbigniewa Szpetulskiego – od dziś patrona Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej, którego był współtwórcą. Znakomitego żeglarza wspominali przyjaciele, jego wychowankowie, a także żona, Teresa Chojnacka-Szpetulska, która dokonała odsłonięcia tablicy.

– To był wyjątkowy człowiek – mówiła Teresa Chojnacka-Szpetulska. – Kochał żeglarstwo jak własną rodzinę i na pewno tam, w górze cieszy się, że dziś zebraliśmy się, by go uhonorować.

To nie koniec obchodów 35-lecia „Daru Młodzieży”. Do końca tygodnia zaplanowano wiele imprez towarzyszących rocznicy:

Środa, 5 lipca

10.00 – Wernisaż wystawy fotograficznej „Od stępki do dziewiczego rejsu” autorstwa Krzysztofa Kamińskiego  – Miejska Informacja, Gdynia ul. 10 Lutego 24.
16.00 – Wernisaż wystawy pokonkursowej „Biała Fregata”, fotografie laureatów  –  Gdyńskie Centrum Filmowe, Pl. Grunwaldzki 2
17.30 – Przegląd filmów dokumentalnych o „Darze Młodzieży” z archiwum Akademii Morskiej – Wydział Nawigacyjny AMG, Gdynia Al. Jana Pawła II 3
14.00- 20.00 – otwarty pokład – zwiedzanie żaglowca

Czwartek, 6 lipca

15.00 – Spotkanie z nawigacją – Wydział Nawigacyjny AMG
17.00  – Spotkanie z Komendantem „Daru Młodzieży” i projektantem żaglowca – Wydział Nawigacyjny AMG
14.00-20.00 – otwarty pokład – zwiedzanie żaglowca

Piątek, 7 lipca

10.00 – Spacer po Darze Młodzieży pod przewodnictwem eksperta oraz pracownika Akademii Morskiej Aleksandra Goska (wstęp bezpłatny)
12.30 – Spacer po Darze Młodzieży pod przewodnictwem eksperta, pracownika Akademii Morskiej Aleksandra Goska (wstęp bezpłatny)
15.00-20.00 – Stoiska okolicznościowe, w tym dla kolekcjonerów, numizmatyków – pamiątkowe stemple, pamiątki Legendy Morskiej Gdyni, księgarnia – tematyka marynistyczna, stoiska gastronomiczne
20.00 – Wypłynięcie Daru Młodzieży

35 lat służby pod biało-czerwoną

W Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, 4 lipca 1982 roku, po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na flagsztoku nowego żaglowca szkolnego „Dar Młodzieży”. Był trzecim w wielkiej sztafecie – przejął tradycję po pierwszym –  barku „Lwów”, zwanym „kolebką nawigatorów”, i drugim „Darze Pomorza” – słynnej „białej fregacie”.

Historia 35 już lat służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej młodzieży, to historia szkoleniowych podróży łączących wszystkie oceany i kontynenty. Udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Podczas wizyt w portach na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników żagli.

Na morskie szlaki „Dar Młodzieży” wkroczył w spektakularny sposób. Podróż numer 1 – wyjście z Gdyni 10 lipca 1982 r. – w brytyjskim Falmouth start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. Dramat na morzu – 27 lipca niemiecki jacht „Peter von Danzig” wzywa pomocy – jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. „Dar Młodzieży” idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitalika. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant „Dar Młodzieży” jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki bark „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Od pierwszej wielkiej podróży – rejsie na zlot żaglowców Osaka World Sail w 1983 roku, „Dar Młodzieży” jest stałym uczestnikiem światowych spotkań pod żaglami. Wśród wielu spektakularnych podróży wymienić warto wyprawę do Kanady na zlot żaglowców „Quebec 84”, dla uczczenia 450 rocznicy pionierskiej wyprawy Jacquesa Cartiera. Udział w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992” z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, powtórną wizytę w gościnnej japońskiej Osace w 1997 roku.

„Dar Młodzieży” odbył także w latach 1987-1988 podróż dookoła świata. Była to wyprawa na wielki zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. Podczas 274 dni rejsu zostawił za rufą 36 352 mil morskich.

„Dar Młodzieży” to statek kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Szkolenie studentów realizowane jest w oparciu o tradycyjne wartości, przez wieki wypracowane w realiach światowej żeglugi. To także wyrobienie specyficznej marynarskiej świadomości, zasad dobrej praktyki, zawodowej etyki, wreszcie sprawności fizycznej i odporności psychicznej, a także bezpośrednie „dotknięcie morza i żywiołu”.

„Dar Młodzieży” to także statek sukcesywnie modernizowany – nowocześnie wyposażony mostek, szkolna sala nawigacyjna, sala dydaktyczna, wachty prowadzone na realnych stanowiskach na pokładzie i w siłowni, czynią z „Daru Młodzieży” prawdziwe pływające laboratorium edukacyjne.

To także, dla każdego młodego człowieka wielka życiowa i zawodowa przygoda. A zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej praktyce, to świetna rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków „Daru Młodzieży”, dziś noszących kapitańskie galony.

„Dar Młodzieży” to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany wszędzie, wypełniający wielką misyjną rolę edukacyjną, promujący Akademię Morską w Gdyni, polskie szkolnictwo morskie i Polskę – prawdziwy „pływający ambasador”.

W ciągu minionych 34 lat służby pod biało-czerwoną banderą „Dar Młodzieży” odbył 211 podróży, przepłynął prawie 565 tysięcy mil morskich, 702 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0