< Powrót
15
września 2016
Tekst:
Aleksander Gosk
Zdjęcie:
AMG

„Dar Młodzieży” w filmowym wcieleniu

Niedzielny powrót „Daru Młodzieży” do Gdyni i nietypowe cumowanie przy Nabrzeżu Francuskim, związane było z potrzebami zdjęć filmowych, do których zaangażowany został polski żaglowiec.

To produkcja realizowana przez niemiecką telewizję Norddeutsche Rundfunk. Szukając odpowiednich plenerów filmowcy dotarli do Akademii Morskiej w Gdyni. Kilkakrotnie odwiedzali Gdynię prowadząc dokumentację przed realizacją.

Fabuła 90-minutowego filmu, o roboczym tytule „Zimna woda”, oparta jest na motywach autentycznej historii, związanej z tajemniczym zaginięciem przed laty studentki jednej z niemieckich uczelni morskich. Główna bohaterka filmu odbywa m.in. praktykę marynarską na żaglowcu szkoleniowym. W filmie wątki autentyczne przeplatają się z elementami fikcji. Filmowy żaglowiec, w który wciela się nasz „Dar”, nazywa się „Johann Kinau”, a jego portem macierzystym jest Hamburg. Cała historia osadzona jest w realiach końca XX wieku. Stąd zdjęcia realizowane były także na muzealnym „Darze Pomorza”.

Wcześniej, przez kilka dni, ekipa filmowa kręciła kolejne filmowe sceny we wnętrzach Akademii Morskiej – m.in. w salach wykładowych, laboratoriach, gabinetach. Na pływalni w budynku Wydziału Nawigacyjnego filmowano sceny ćwiczeń z ratownictwa, zajęcia z astronawigacji w planetarium, ćwiczenia w manewrowaniu na symulatorach. Wykorzystano również do zdjęć wnętrza statku szkoleniowo-badawczego AMG „Horyzont II”, w tym pomieszczenia siłowni. W rolę dziennikarza próbującego odtworzyć losy głównej bohaterki, wciela się Mirosław Baka, a jako statystów obsługujących żaglowiec, zatrudniono m.in. studentów Akademii Morskiej.

„Dar Młodzieży” po nakręceniu scen portowych przy Nabrzeżu Francuskim, wyszedł w morze, gdzie realizowane są sekwencje morskie, także zdjęcia nocne. W piątek 16 września kończy się filmowa kariera „Daru Młodzieży”, który zacumuje do swego stałego miejsca postoju przy Nabrzeżu Pomorskim. Realizatorzy przewidują, że film będzie gotowy do emisji w ciągu ok. pięć miesięcy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ