< Powrót
8
grudnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe PZŻ
Decyzje MKOL dotyczące igrzysk i żeglarstwa

Decyzje MKOL dotyczące igrzysk i żeglarstwa w Paryżu w 2024

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął ważne decyzje dotyczące igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Również w sprawie żeglarstwa. Wiele międzynarodowych federacji sportowych, w tym World Sailing zostało zobligowanych do zmniejszenia liczby startujących sportowców. W Paryżu wystartuje 330 żeglarzy, o 20 mniej niż w Tokio.

Zarząd MKOL zatwierdził również wcześniejsze decyzje podjęte przez World Sailing dotyczące zmian w klasie 470. Igrzyska w Tokio będą ostatnimi, w których zostaną rozdane medale zarówno w rywalizacji załóg męskich, jak i kobiecych. W Paryżu ścigać się już będą załogi mieszane. Oficjalnie też nową żeglarską konkurencją olimpijską jest Formula Kite Mixed Team Relay, czyli kitesurfingowe wyścigi par (kobieta i mężczyzna). Poza tym MKOL na posiedzeniu 7 grudnia odroczył decyzję o włączeniu do programu igrzysk konkurencji Mixed Double-handed Offshore (dwuosobowy jacht morski w formule mieszanej), obligując jednocześnie World Sailing do dostarczenia bardziej szczegółowych analiz dotyczących zasad rywalizacji, kosztów oraz bezpieczeństwa zawodników.

– Każda decyzja World Sailing o zmianie w programie konkurencji olimpijskich musi być zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – MKOL musi mieć stuprocentową pewność, że nowa konkurencja nie tylko korzystnie wpłynie na atrakcyjność igrzysk, ale przede wszystkim, że rywalizacja zostanie przeprowadzona sprawnie i bezpiecznie. W przypadku kitesurfingu zaaprobowano nową konkurencję, sprawa klasy 470 była formalnością, a konkurencja morska musi jeszcze poczekać. Przed nowymi władzami World Sailing, którego od niedawna jestem wiceprezydentem, czas wytężonej pracy, aby nie stracić jednego z 10 kompletów medali w konkurencjach żeglarskich. Bardzo żałuję, że MKOL ograniczył liczbę żeglarzy startujących w igrzyskach olimpijskich, niemniej należało się tego spodziewać. Strategia MKOL zakłada, że liczba wszystkich sportowców w Paryżu wyniesie nie więcej niż 10 500. Redukcje dotkną nie tylko żeglarstwa, ale większości sportów olimpijskich.

10 500 zawodników i zawodniczek to o 592 mniej niż w Tokio. Spowoduje to również ograniczenie liczby oficjeli, korzystnie wpłynie też na logistykę.

Zmiany wprowadzane w programie igrzysk olimpijskich mają jeden wspólny mianownik – równość płci. Polityka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego już od dłuższego czasu oparta jest na parytecie płci. W Tokio kobiety będą stanowić 48,8 procent startujących, zaś w Paryżu proporcje będą już równe. Przyczyni się do tego również zwiększenie liczby konkurencji mieszanych – w Tokio będzie ich 18, w Paryżu aż 22. Żeglarstwo dołoży do tego swoją cegiełkę, gdyż w tej formule odbywać się będzie rywalizacja w klasach 470, Formula Kite i Mixed Double-handed Offshore. Warto też dodać, że z 32 dyscyplin sportowych, w których rywalizować będą sportowcy w 2024 roku w Paryżu, w aż 28 wystartuje równa liczba kobiet i mężczyzn.

Jednym z priorytetów MKOL jest większe otwarcie na młodzież. W programie igrzysk olimpijskich zadebiutują jazda na deskorolkce, surfing, breaking (sportowa forma tańca), czy wspinaczka sportowa. Konkurencje te świetnie sprawdziły się podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Buenos Aires 2018, a MKOL upatruje w nich szansy na lepszy kontakt z młodym pokoleniem, dzięki wyjściu z tradycyjnych aren sportowych w przestrzeń miejską.

Szczegóły

Zapis konferencji prasowej MKOL

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ