< Powrót
6
lutego 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marina Yacht Park w Gdyni także stara się o Błękitną Flagę.

Dla kogo Błękitna Flaga 2024? Decyzja w maju.

Pięć marin i trzydzieści jeden kąpielisk zostało zgłoszonych do programu Błękitna Flaga w sezonie 2024. Spotkanie Jury Krajowego Programu Błękitna Flaga odbyło się zdalnie 6 lutego 2024 roku.

Czym jest program Błękitna Flaga? To prowadzone w Polsce przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej, międzynarodowe oznaczenie kąpielisk i marin. Obiekt posiadający taki certyfikat może pochwalić się spełnieniem kryteriów w zakresie m.in. czystości wody, segregacji odpadów, bezpieczeństwa użytkowników, udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, odpowiedniej konserwacji infrastruktury i działań edukacyjnych na rzecz ekologii – zarówno dla pracowników, jak i gości.

Do Błękitnej Flagi aspirują w tym roku mariny: Port Jachtowy Jerzego Porębskiego w Świnoujściu, Marina Wapnica, Marina Solna Kołobrzeg, Marina Yacht Park Gdynia i Marina Gdańsk. Wśród kąpielisk o o to wyróżnienie starają się natomiast: Plaża Patelnia w Płocku, Kąpielisko w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie, Kąpielisko Śródlądowe w Lubczynie, w Stepnicy, Świnoujściu-Uznam, Warszowie, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Pogorzelicy, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie, Dźwirzynie,  trzy kąpieliska w Kołobrzegu, oraz Dąbkach, Mielnie, Łazach, Darłowie, Ustce, Borównie, Sopocie, Gdańsku-Stogach i Gdańsku-Sobieszewie.

Łatwo zauważyć, że aż 28 z tych obiektów, które zgłoszono do tegorocznego programu są z terenu województwa zachodniopomorskiego, siedem jest z pomorskiego i jeden z mazowieckiego.

– Dzięki poprawie infrastruktury wiele zyskał żeglarski szlak zachodniego Pomorza – mówił Jarosław Szczygieł z Fundacji dla Edukacji Ekologicznej. – To  w dużej mierze dzięki programowi zrównoważonej turystyki dziś wiele z tych miejsc może być wizytówką regionu.

Podczas spotkania jury zarekomendowało wszystkie zgłoszone kąpieliska i mariny. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmie Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education) w porozumieniu z międzynarodowym jury. Lista wyróżnionych i oznaczonych Błękitna Flagą plaż i marin zostanie ogłoszona w maju 2024 roku.

W spotkaniu Jury Krajowego Programu Błękitna Flaga wzięli udział: Przemysław Figiel z Polskiego Klubu Ekologicznego, Piotr Domaradzki, ekspert i pełnomocnik Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie ds. ochrony wybrzeża, Agnieszka Kietlińska, kierownik Sekcji Monitoringu Wody – Oddział Higieny Środowiska Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Gdańsk, Anna Zabłocka-Sztyber, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Polskiej Organizacji Turystycznej, Lilianna Waszczuk z Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki – Polska Organizacja Turystyczna, Katarzyna Drgas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, Gabriela Gul z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie i Jarosław Szczygieł z Fundacji dla Edukacji Ekologicznej, koordynator programu Błękitna Flaga w Polsce.

Pomysł przyznawania Błękitnej Flagi narodził się we Francji w 1985 roku i był początkowo ograniczony do Lazurowego Wybrzeża. Z czasem zaczął się rozszerzać, a w 1992 roku organizacją programu zajęła się Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education). W Polsce program był wprowadzany pilotażowo od 2005 roku. Od 2008 roku zarządza nim Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.

Strona Błękitnej Flagi

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0