< Powrót
5
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
PKBWM
Phantom
Spalony jacht „Phantom”.

Dlaczego spłonął jacht „Phantom”?

Nieprawidłowa praca instalacji elektrycznej była najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru, w którym w maju 2023 roku zniszczeniu uległ jacht „Phantom”. Tak ustaliła Państwowa Komisja Badań Wypadków Morskich.

9 maja 2023 roku jachtowy sternik morski rozpoczął w Kołobrzegu samotny rejs do hiszpańskiego Alicante. Wypłynął na swoim jachcie „Phantom”, typu Gib Sea 126 – jednostce zbudowanej w 1984 roku, a zmodyfikowanej, przebudowanej i wyremontowanej przez właściciela w latach 2016-2022. 20 czerwca około godziny 11, kiedy był w cieśninie Kattegat, z powodu słabego wiatru opuścił żagle i kontynuował podróż na silniku z wykorzystaniem autopilota.

Wkrótce po wykonaniu tej czynności żeglarz zszedł pod pokład, gdzie wyczuł zapach dymu. Okazało się, że pożar wybuchł w komorze silnika, a mimo użycia gaśnic nie udało się go ugasić. Ponieważ obok przedziału silnikowego przechowywane były zapasowe butle z propan-butanem, zdecydował się on zwodować dwie tratwy, opuścić jacht i uruchomić radiopławę EPIRB. Około godziny 12 tratwy zostały odciągnięte od płonącej jednostki dzięki pomocy jachtu „Olle”, a żeglarz bezpiecznie przez niego podjęty. Po chwili na „Phantomie” wybuchły dwie butle, powodując zniszczenie i wypalenie łódki. Później, podczas próby holowania, kadłub zatonął.

Phantom

„Phantom” podczas akcji gaśniczej. Fot. raport PKBWM

Zdarzeniem zajęła się Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich, która omówiła czynniki, które mogły przyczynić się do wybuchu pożaru. W raporcie zwrócono uwagę, że w silniku zamontowano system wspomagający rozruch i start ze stanu zimnego, tzw. płomieniówkę. Jego nieprawidłowa praca mogła zainicjować pożar.  W toku śledztwa ustalono również, że podczas użytkowania jachtu zdarzały się problemy z instalacją elektryczną i właśnie je uznano za najbardziej prawdopodobną przyczynę pożaru.

PKBWM wydała także rekomendacje dla środowiska żeglarskiego, m.in. wyposażenie jachtu w np. czujkę dymu, zamontowanie wewnętrznych instalacji gaśniczych w przedziale silnikowym i wykonanie w nim wewnętrznych wydzieleni z materiałów niepalnych lub niezapalnych.

Raport PKBWM

Co myślisz o tym artykule?
+1
9
+1
1
+1
3
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ