< Powrót
4
lutego 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tomasz Cielebąk
Marina Gdynia i Plaża Miejska w Gdyni w poprzednich latach otrzymywały Błękitną Flagę.

Do kogo trafi Błękitna Flaga 2020?

7 marin i 29 kąpielisk z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego stara się o wyróżnienie Błękitna Flaga 2020. W poniedziałek 3 lutego jury programu oceniało zgłoszenia.

Edukacja ekologiczna i informacja, zarządzanie środowiskowe, jakość wody, bezpieczeństwa, społeczna odpowiedzialność i odpowiedzialne funkcjonowanie w przyrodzie – takie kryteria brało pod uwagę Jury Krajowe międzynarodowego, proekologicznego programu Błękitna Flaga, które obradowało w poniedziałek 3 lutego.

– Błękitna Flaga to międzynarodowy system certyfikacji ekologicznej kąpielisk, marin, a od niedawna też jednostek pływających, głównie edukacyjnych – mówi Jarosław Szczygieł, koordynator programu z Fundacji dla Edukacji Ekologicznej. – Jest to też program edukacji ekologicznej, ponieważ zachęcamy i jest to jednym z kryteriów, żeby obiekty starające się o Błękitną Flagę realizowały tego typu przedsięwzięcia.

O to wyróżnienia na 2020 rok stara się 36 obiektów – 29 kąpielisk i 7 marin z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Są to m.in. Przystań Jachtowa – Basen Północny w Świnoujściu, Marina Wapnica, Marina Solna Kołobrzeg, Przystań Żeglarska Ramka w Gdańsku, Marina Gdańsk oraz mariny Żabi Kruk i Sienna Grobla w Gdańsku.

Jury Krajowe programu Błękitna Flaga. Fot. Tadeusz Lademann.

Obrady jury Błękitnej Flagi były okazją nie tylko do omówienia czystości plaż i marin, ale przede wszystkim do rozmowy nad ochroną środowiska w miejscach turystycznych. Często spotykanym zjawiskiem jest bowiem wchodzenie na chronione wydmy czy spuszczanie przez żeglarzy ścieków do Zatoki Gdańskiej.

– Błękitna Flaga jest bardzo cenną inicjatywą, ale równie ważne co nagradzanie czystych plaż i marin, powinno być promowanie odpowiednych zachowań u użytkowników – tłumaczy Jerzy Jałoszewski z Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Edukacja jest bardzo istotna.

W skład Jury Krajowego weszli: Joanna Piotrowska z Urzędu Morskiego w Słupsku, Agnieszka Kietlińska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Jolanta Fiutowska z Urzędu Morskiego w Gdyni, Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Domaradzki z Urzędu Morskiego w Szczecinie, Przemysław Figiel z Polskiego Klubu Ekologicznego, Jerzy Jałoszewski i Jarosław Szczygieł. Zarekomendowało ono Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education) 32 obiekty, która w porozumieniu z międzynarodowym jury podejmie ostateczną decyzję. Lista nagrodzonych plaż i marin zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja.

Błękitna Flaga 2020Pomysł przyznawania Błękitnej Flagi narodził się we Francji w 1985 roku i był początkowo ograniczony do Lazurowego Wybrzeża. Z czasem zaczął się rozszerzać, a w 1992 roku organizacją programu zajęła się Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education). W Polsce program był wprowadzany pilotażowo od 2005 roku. Od 2008 roku zarządza nim Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ