< Powrót
27
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Szymon Sikora
Kieler Woche
Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.

Dobre starty Polaków w Kieler Woche: Medale były blisko

Czwarte miejsce załogi Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (PGE Sailing Team Poland) w klasie 49erFX w tradycyjnych i prestiżowych regatach Kieler Woche. W klasie 420 również czwarte miejsce zajęła załoga Jan Zamojski i Kacper Wojczulanis. Świetnie spisali się też inni Polacy.

Kieler Woche to jedna z największych żeglarskich imprez na świecie, a jej tradycja sięga dwóch wieków wstecz. Pierwsze regaty Tygodnia Kilońskiego rozegrane zostały w 1882 roku. Nie zatem dziwnego, że tradycja i wysoki poziom sportowy przyciągają rok do roku tysiące żeglarzy z całego świata, w tym Polaków. W niedzielę 26 czerwca zakończyły się regaty w klasach 49er, 49erFX, 420 i ILCA 7 z udziałem biało-czerwonych.

W olimpijskiej klasie 49erFX było bardzo blisko medalu. Rozegrano 10 wyścigów eliminacyjnych i finałowych, w których świetnie spisywały się dwie polskie załogi – Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) wygrały jeden wyścig, trzy razy finiszowały na drugim miejscu i tylko dwa razy wypadły z pierwszej dziesiątki. W efekcie do wyścigu medalowego przystępowały z trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

Z kolei Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) również wygrały jeden wyścig, a w sumie osiem razy finiszowały w pierwszej dziesiątce, co dało im pewny awans do wyścigu medalowego z szóstego miejsca.

Wyścig medalowy jest zawsze podwójnie punktowany. Obie polskie załogi zaprezentowały się w nim znakomicie. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, aby utrzymać miejsce na podium musiały dopłynąć na metę przed załogą kanadyjską. To się nie udało, rywalki znakomicie rozegrały ten wyścig taktycznie, wygrały go ze sporą przewagą i zapewniły sobie brązowy medal. A Polki nie popełniły błędów, do końca walczyły o jak najlepszy wynik – trzecie miejsce w wyścigu medalowym dało im ostatecznie czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej Kieler Woche.

Na szóstym miejscu sklasyfikowano załogę Czapska Rajchert. To najlepszy wynik w seniorskich zmaganiach młodej warszawskiej załogi. Na 59 miejscu uplasowała się załoga Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn). Regaty wygrała załoga niemiecka Sophie Steinlein i Thomas Plobel.

– W wyścigu medalowym było bardzo ciasno, załogi od miejsca trzeciego do ósmego walczyły o brązowy medal – mówią Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. – Musiałyśmy przypłynąć przed Kanadyjkami, ale to one wygrały wyścig i ostatecznie cieszyły się z brązu. My odczuwamy niedosyt, to normalne w sporcie, ale też jesteśmy bardzo zadowolone z naszego żeglowania i z wyniku. To były fajne, ale trudne regaty rozgrywane w różnych warunkach. Dobre przetarcie przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Aarhus. Dzisiaj jeszcze jesteśmy w Kilonii, a jutro już przenosimy się do Danii.

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch.
Fot. Szymon Sikora

W klasie 49er na starcie stanęły cztery polskie załogi. Najlepiej spisali się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland), którzy awansowali do wyścigu medalowego i ostatecznie zakończyli rywalizację na 10 miejscu. Do wyścigu medalowego nie udało się zakwalifikować załodze Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, którzy uplasowali się na miejscu 17. Z kolei 27. zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), 38. załoga Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk/MKS Dwójka Warszawa), a na 44 pozycji skończyli ściganie Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). Regaty wygrała załoga brytyjska James Peters i Fynn Sterritt.

W klasie 420 również było bardzo blisko medalu, ale ostatecznie skończyło się na czwartym miejscu załogi Jan Zamojski i Kacper Wojczulanis (YKP Gdynia/Baza Mrągowo). Do medalu zabrakło zaledwie jednego punktu. Docenić warto fakt, że w pierwszej dziesiątce uplasowały się w sumie cztery polskie załogi. Szóste miejsce zajęły Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska (AZS AWFiS Gdańsk/MKS Żnin), siódme załoga Jeremi Szczukowski i Dominika Ołowiak (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn), a na dziewiatej pozycji sklasyfikowano Polę Szmidt i Tymona Kosobuckiego (YKP Gdynia). Regaty zakończyły się zwycięstwem załogi gospodarzy, Leonard von Holtum i Josh Berktold.

W klasie ILCA 7 najlepszy z Polaków, Maime Thommen (YKP Gdynia) zajął 43 miejsce, a wygrał Kaarle Tapper (Finlandia).

Wyniki

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ