< Powrót
6
marca 2017
Tekst:
dol/mat. pras.
Zdjęcie:
Laurens Morel /saltycolours.com

Dobre wyniki Polaków na Karaibach

Wprawdzie „Green Dragon” z załogą Sopot Yacht Club na pokładzie nie ukończył St. Maarten Heineken Regatta, ale cały team uczestniczył w regatowych zmaganiach korzystając z zaproszenia ekip dwóch jachtów. W karaibskich wyścigach startowali też inni Polacy i poradzili sobie bardzo dobrze.

Skipper Przemysław Tarnacki z polską załogą na jachcie „Ambersail” zajął drugie miejsce w klasie Ocean Racing. Podobnie, na drugiej pozycji znalazła się załoga jachtu „R-Six” z Robertem Janeckim w klasie Offshore Multihull. „Sea Otter 2” ze skipperem Janem Worwagiem zajęła drugie miejsce w klasie Boreboat 1 i dziewiąte w klasyfikacji Bareboat Overall. Jacht „Varsovie” z Tomaszem Ulatowskim sklasyfikowany został na czwartym miejscu w klasie Maxi.

O szczęściu w nieszczęściu może mówić ekipa Mateusza Kusznierewicza. Reprezentanci sopockiego klubu i ich goście zostali zaproszeni na inne jednostki. Część załogi, która dołączyła do jachtu Whitbread 60 „Challenger” zakończyła regaty na trzecim miejscu w klasie Ocean Racing. Drugi jacht, na którym popłynęli sopocianie to „Monster Project” klasy VO70. Tym samym obie grupy stanęły do walki między sobą, ponieważ oba jachty zgłoszone były w klasie Ocean Racing.

W jednym z wyścigów „Monster Project” przypłynął za wielkim faworytem zawodów jachtem „SFS”, którego załoga przygotowuje się do startu w kolejnych edycjach VOR. Równie dobrze radziła sobie załoga „Challengera”, którego sternikiem jest Chris Stamore-Major, zwycięzca wokółziemskiego wyścigu samotników Velux 5 Oceans Race (walczył wówczas między innymi ze Zbyszkiem Gutkowskim).

Mimo, że jacht był zdecydowanie wolniejszy od swoich konkurentów, to dzięki dobremu przelicznikowi (w regatach, w których ścigają się różne jachty, każdy z nich posiada własny przelicznik, który koryguje jego czas na mecie) zajął ostatecznie trzecie miejsce w grupie. Yacht Club Sopot stanął zatem na podium St. Maarten Heineken Regatta. Zwycięstwo w grupie wywalczył wspomniany francuski „SFS”, a drugi był „Ambersails” z polską załogą Ocean Challenge Yacht Club i Przemkiem Tarnackim za sterem.

– Niesamowite jest to ile może się wydarzyć w ciągu jednego regatowego tygodnia – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz, pierwszy sternik sopockiej załogi. – Od ekscytacji i szybkiej żeglugi na własnym VO70, poprzez chwilę frustracji po pechowym złamaniu masztu, ciężką pracę, aby móc kontynuować regaty, skończywszy na radości z żeglugi na wspaniałych oceanicznych jachtach regatowych i miejsca na podium regat. Wielkie uznanie dla całej załogi, która pokazała charakter, nie poddała się i przede wszystkim została razem do samego końca.

Wyniki St. Maarten Heineken Regatta

PODZIEL SIĘ OPINIĄ