< Powrót
29
sierpnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Energa Giżycka Grupa Regatowa
Medaliści pierwszych mistrzostw Polski młodzików w klasie Optimist w Giżycku

Dobry start młodych Pomorzan w historycznych mistrzostwach

Prawie dwustu bardzo młodych żeglarzy wystartowało w pierwszych Mistrzostwach Polski młodzików w klasie Optimist w Giżycku.

Do tej pory te regaty były rozgrywane jako mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist grupy B, ale od tego roku miały już inną nazwę i prestiż.

– Jesienią ubiegłego roku na wniosek Tomasza Figlerowicza z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist przekształcono mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenie Klasy Optimist grupy B w mistrzostwa Polski młodzików – mówi Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Intencją tej decyzji było podniesienie rangi jak i ułatwienie zawodnikom starań o środki finansowe.

To geneza powstania pierwszych mistrzostw Polski młodzików w klasie Optimist, które pod nazwą Eberspaecher Puchar Mazur Mistrzostwa Polski Młodzików U 13 odbyły się w Giżycku.

W regatach, które rozgrywane były na jeziorze Niegocin brali udział żeglarze i żeglarki do lat 12. Regaty, których organizatorami byli: Energa Giżycka Grupa Regatowa, Fundacja Żeglarska Pro Nautis oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku, zaczęły się w czwartek 24 sierpnia, a zakończyły w niedzielę, 27 sierpnia. W planach było rozegranie 12 wyścigów, ale ze względu na bardzo słaby wiatr w niedzielę sędziowie zdecydowali o odwołaniu ostatnich trzech wyścigów i zaliczeniu dotychczasowych jako ostatecznych rezultatów mistrzostw.

Po sobotnich wyścigach na czele wśród chłopców był Samuel Bac Cardenas z TS Kuźnia Rybnik, a na kolejnych dwóch miejscach byli: Wiktor Kruszyński z Yacht Klubu Stal Gdynia i Ksewery Chlebowski z Yacht Klubu Polski Gdynia. Wśród dziewcząt prowadziła Pola Wójcik z Giżyckiej Grupy Regatowej przez Zofią Szczypką z UKS AKŻ Leszcz i Jadwigą Czwojdrak z UKS Żeglarz Wrocław. Właśnie w takiej kolejności młodzi żeglarze stanęli na podium.

– To był całkiem niezły występ pomorskich reprezentantów na tych mistrzostwach, bo wśród chłopców mamy dwa medale – powiedział Dariusz Dołęga, trener YKP Gdynia oraz trener Kadry Wojewódzkiej Pomorza w klasie Optimist. – Wśród dziewczynek nie było medalu, ale w pierwszej dziesiątce mieliśmy aż cztery zawodniczki. Regaty były ciężkie, bo trwały cztery dni. Pierwsze dwa dni, kiedy rozgrywaliśmy wyścigi eliminacyjne, odbyły się w świetnych warunkach, ale w sobotę wiatr zaczął mocno „kręcić”, a w niedzielę prawie go nie było.

Dla uczestników mistrzostw w Giżycku, były to pierwsze tak prestiżowe regaty z ważeniem i mierzeniem łódek.

– To było dla nich duże przeżycie i pewnie dodatkowy stres, ale stawka była wyrównana, wszyscy fajnie walczyli na wodzie, a to wszystko nastraja adekwatnie do nazwy klasy – dodaje Dariusz Dołęga.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ