parada żeglarska
< Powrót
31
lipca 2017
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
Robert Hajduk - ShutterSail.com

Dobry start Tarnowskiego w J70

Regaty jachtów J70 we włoskim Scarlino przeszły do historii, a tym samym zakończył się Puchar Włoch w tej klasie. Załoga Pawła Tarnowskiego – FlexiStav Apotex Team – swój pierwszy sezon w nowej, wymagającej klasie kończy w pierwszej trzydziestce.

J70 to nowy projekt dla żeglarzy z FlexiStav Apotex Team (Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski). Załoga do tej pory święciła triumfy na jachtach Delphia24, ale apetyt na żeglarstwo wzrasta, dlatego w tym sezonie zdecydowali się na zmianę klasy, zakup nowego jachtu i udział w Pucharze Włoch. W miniony weekend (28-30 lipca) wzięli udział w ostatnich regatach z cyklu Alcatel J/70 CUP odbywających się na południu Europy.

– Każdego dnia udało się rozegrać po trzy wyścigi, w sumie popłynęliśmy zatem dziewięć razy – mówi Paweł Tarnowski, sternik FlexiStav Apotex Team. – Skończyliśmy na 31 miejscu. W jednym ze startów udało nam się finiszować na szóstym. Jest mały niedosyt, bo kilka rzeczy można było zrobić lepiej, ale konkurencja była wymagająca.

– Zostaliśmy „staranowani” przez inne jachty na pinie, co spowodowało, że musieliśmy zrobić zwrot przez rufę i to nam pokrzyżowało plany – relacjonuje jeden z biegów Tomasz Bączkiewicz. – Rozpoczęliśmy wyścig praktycznie z samego końca jako przedostatnia łódka, a i tak na górnej boi dogoniliśmy pozostałe jachty i zakończyliśmy wyścig w połowie.

To ostatnie regaty na J70 we Włoszech przed mistrzostwami świata, co sprawiło, że do Scarlino zjechali najlepsi żeglarze z całego globu. Była to znakomita okazja, by przeprowadzić treningi wśród przeciwników, w tym mocnych teamów ze Stanów Zjednoczonych. Mimo, iż załoga Tarnowskiego dopiero rozpoczęła swoją przygodę z tą klasą, już można mówić o sporym sukcesie. Załoga FlexiStav Apotex Team po trzech startach kończy Puchar Włoch na 29. miejscu.

– Pływamy w środku stawki, a to przecież blisko 60 jachtów- mówi Piotr Kucharski. – Praktycznie od poprzedniej Gardy, nie spadamy niżej, trzymamy pozycję. To myślę dobry wynik jak na pierwszy kontakt z tą klasą i pierwsze stary. Regaty w Scarlino to był wymagający trening. Każdy wyścig jest na wagę złota, to są nowe doświadczenia. Potwierdza się w naszych obserwacjach, że w tej klasie starty są jednym z najważniejszych punktów całego wyścigu.

– Dla mnie najważniejsze są doświadczenia, które tutaj zdobywamy w każdym starcie i to, że coraz bardziej znamy jacht – uzupełnia Łukasz Kiwer. – Wiemy co trzeba zmienić, jak trzeba ustawić, co jest lepsze dla tej łódki, żeby płynęła szybciej.

W regatach udział wzięło 57 jachtów, inna polska załoga Cellfast Team Piotra Kędziory zajęła 51 miejsce. Kolejny start załogi FlexiStav Apotex, to regaty w Polsce na sprawdzonym już jachcie Delphia24 podczas Mistrzostw Polski Klasy DELPHIA 24, Star Telekom Delphia Yachts Kot  CUP 2017 w dniach 11-14 sierpnia. Najważniejszy jednak start sezonu to Mistrzostwa Świata Klasy J/70 w Yacht Club Costa Smeralda w dniach 12-16 września.

Wyniki:
1. Duncan Peter – American Jach Club (USA)
2. Rossi Claudia – YCCS (ITA)
3. Alberni Carlo – Compagnia Della Vela Pesaro (ITA)
31. Paweł Tarnowski – FlexiStav Apotex Team (POL)
51. Piotr Kędziora – Cellfast Team (POL)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ