< Powrót
27
lutego 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Matias Capizzano

Dobry wynik naszych żeglarek

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska uplasowały się na 5 miejscu Mistrzostw Świata w klasie 470. Zakończone dzisiaj, 27 lutego w San Isidro w Argentynie, Mistrzostwa Świata w klasie 470 upłynęły pod znakiem morskiej trawy. Nasze jedyne reprezentantki z dnia na dzień radziły sobie z nią coraz lepiej.

Agnieszce Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irminie Mrózek-Gliszczynskiej (ChKŻ Chojnice) w trakcie regat przytrafiło się sporo przygód. Były to między innymi kara punktowa za zbyt bliskie przepłynięcie koło startu mężczyzn, problemy trawienne, a także wymuszone żeglowanie w niekorzystnych zmianach wiatru. To ostatnie spowodowane było koniecznością ominięcia unoszących się na wodzie kęp trawy morskiej. Problem ten dotyczył wszystkich zawodników i w ich komentarzach było słychać frustrację z tego powodu. Niektórzy żartowali, że to dobry trening przed igrzyskami w Rio de Janeiro, bo woda na akwenie olimpijskim do najczystszych nie należy i też można trafić na większą przeszkodę.

Na szczęście dobra dyspozycja startowa sprawiła, że Polki pokonały przeciwności losu i pięły się z dnia na dzień w klasyfikacji generalnej. Z miejscami, 16, 12, 9, DPI (miejsce 9 + 2 punkty kary), 11, 10, 5, 7, 2 uplasowały się na siódmej pozycji na dzień przed wyścigiem medalowym. W związku z małymi różnicami punktowymi dziewczyny miały szansę na ukończenie regat na miejscach od 2 do 10. W decydującym wyścigu nasze zawodniczki utrzymały tendencję wzrostową i na mecie zameldowały się jako pierwsze. Dało im to piątą pozycję w całych regatach.
Mistrzyniami świata zostały Francuski Camille Lecointre i Helene Defrance. Wśród panów zwyciężyli Chorwaci Sime Fantela i Igor Marenic.

Do czasu startu w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro dziewczyny mają w planach start w mistrzostwach Europy, w regatach pucharu świata w Hyeres i w Weymouth, a także dwa dwudziestodniowe zgrupowania w samym Rio.

– Cały czas testujemy sprzęt i szukamy najszybszego zestawu, na którym wystartujemy w igrzyskach – mówi o przygotowaniach do najważniejszej imprezy sezonu Agnieszka Skrzypulec. – Najtrudniejszymi rywalkami w Brazylii będą Brytyjki, Nowozelandki, Francuski i Austriaczki.

Wyniki Mistrzostw Świata 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ