< Powrót
5
stycznia 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Shahee Ilyas.Wikipedia
Podnoszenie się poziomu mórz na skutek zmian klimatu - jeden z problemów współczesnego świata opisanych w książce - może doprowadzić do zalania Malediwów. Na zdjęciu Malé, stolica Malediwów

Dokąd zmierza świat

Na naszych oczach świat się zmienia. Wydaje się, że staje się coraz mniej stabilny i zrozumiały. Dokąd zmierza? – takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. Odpowiedzieć na nie stara się książka „Dokąd zmierza świat. 100 map na następne 100 lat”.

Dwóch wybitnych specjalistów próbuje podsumować na 100 mapach i infografikach najważniejsze zjawiska współczesnego świata. Zwizualizowane zostały na nich tysiące danych na temat globalizacji, klimatu, urbanizacji, techniki, nierówności, geopolityki, przemocy, demografii, migracji, żywności, zdrowia, edukacji i kultury. Przedstawione są one zarówno w ujęciu historycznym, jak i zawierają prognozy na przyszłość.

To imponująca, znakomicie wydana, publikacja. Ilustracje powstałe przy użyciu platformy EarthTime są przejrzyste i czytelne. Ci, którzy uwielbiają mapy znajdą się w kartograficznym raju.

Mapom, które stanowią najważniejszą część książki, towarzyszy również tekst, który je podsumowuje i analizuje. Zapewne nie wszystkim się spodoba. Napisany jest bowiem ze stanowiska lewicowo-liberalnego. Ci, którzy go nie podzielają nie muszą go jednak czytać. Mogą po prostu obejrzeć mapy i spróbować samodzielnie wyciągnąć z nich wnioski.

„Dokąd zmierza świat. 100 map na następne 100 lat”, Ian Goldin, Robert Muggah, Wydawnictwo Bellona, str. 492, (www.bellona.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ