< Powrót
8
grudnia 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz, jsz
Zdjęcie:
starsailors.com
igrzyska

Dominik Życki dyrektorem sportowym Polskiego Związku Żeglarskiego

7 grudnia Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego podjął uchwałę o powołaniu Dominika Życkiego na stanowisko dyrektora sportowego PZŻ.

W piątkowe popołudnie odbyło się ostatnie tegoroczne posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, podczas którego Zarząd PZŻ, mając na uwadze rekomendację komisji konkursowej powołanej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora sportowego PZŻ, podjął uchwałę o powołaniu na to stanowisko Dominika Życkiego.

– Była potrzeba, żeby to stanowisko zafunkcjonowało, bo jest ogrom prac związanych z działalnością sportową – tłumaczy Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Nie ukrywam też, że tegoroczne wyniki, szczególnie w konkurencjach seniorskich, choć nie były złe, pozostawiły pewien niedosyt. Szczególnie wobec braku medalu na mistrzostwach świata w Aarhus. To wszystko wskazywało, że potrzebna jest osoba zarządzająca sportem.

Dominik Życki po raz pierwszy zetknął się z żeglarstwem w wieku 11 lat, podczas wakacyjnego pobytu z rodzicami na Mazurach. Rok później został zapisany do klubu KS Spójnia Warszawa, gdzie rozpoczął żeglowanie w klasie Cadet. W późniejszych latach pływał w klasie Finn, zostając w 1993 roku mistrzem Europy juniorów, a rok później stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

W 2001 roku Dominik zakończył karierę sportową, ale okazało się, że tylko na cztery lata, ponieważ w 2005 roku wrócił do wyczynowego sportu, rozpoczynając swoją przygodę z dwuosobową klasą Star jako załogant Mateusza Kusznierewicza. W 2008 roku polski duet wywalczył złoty medal mistrzostw świata, a na igrzyskach w Pekinie zajął bardzo dobre czwarte miejsce. Ponadto Dominik z Mateuszem zostali w 2012 roku mistrzami Europy.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki podczas finałowych regaty Star Sailors League 2018 w dwuosobowej klasie Star.

Dominik Życki od kilkunastu lat pracuje również jako dziennikarz i redaktor działu techniki magazynu „Żagle”, był także kilkukrotnie współkomentatorem regat olimpijskich dla TVP oraz regat o Puchar Ameryki w kanałach Eurosport i nSport. Z kolei od 2017 roku pełni funkcję trenera konsultanta w Zespole Wsparcia Sportowego PZŻ.

– Dominik współpracuje z całym wydziałem sportu od ponad półtora roku, więc nie jest osobą ani nową w tym środowisku, ani pozbawioną kompetencji – mówi Tomasz Chamera. – Liczę, że swoje doświadczenie jako dwukrotnego olimpijczyka i wielokrotnego mistrza, ale też dziennikarza przekaże młodszym kolegom. Jego usposobienie, charakter i autorytet na pewno będą w tym pomocne.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ