< Powrót
27
lipca 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – deszcz w roli głównej

Drugiego dnia Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 rozegrano dwa wyścigi na krótkich dystansach. Na starcie stanęły 82 jachty, w tym 16 pod polską banderą.

Jednym z głównych tematów rozmów żeglarzy po powrocie do miasteczka regatowego w gdańskiej marinie był deszcz.

– Warunki nie należały do najłatwiejszych – komentowali aurę szwedzcy żeglarze z jachtu „Pro4u/Malin”. – Trudno żegluje się w deszczu. Ale nie narzekamy, jest dobrze.

Oni rzeczywiście nie mają powodów do narzekań. Po drugim dniu ekipa Patricka Forsgrina zajmuje pierwsze miejsce w klasie C. Za nimi uplasowali się Estończycy na jachcie „Katariina II”, a na trzeciej pozycji znalazła się załoga niemieckiego jachtu „Immac Fram”.

Załogi zagraniczne są zdecydowanymi faworytami tych mistrzostw. A jak radzą sobie Polacy? Nasze załogi nie należą do europejskiej czołówki, ale są wśród nich i takie, które mają doświadczenie w walce o liczące się trofea. Taką ekipą jest załoga jachtu „GoodSpeed”, która przed rokiem wywalczyła tytuł mistrza Polski w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC International, a ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata ORC zakończyła z 14 lokatą. W tegorocznych Granaria Morskich Mistrzostwach Polski Gdańsk 2017 „GoodSpeed” powtórzył sukces sprzed roku i wywalczył tytuł mistrza Polski.

– Warunki były całkiem znośne, mimo deszczu – deklarował Łukasz Trzciński, skipper jachtu „GoodSpeed” płynącego w klasie C. – Po pierwszym czwartkowym wyścigu byliśmy na trzynastej lokacie. Nie jest źle, choć o pełni szczęścia mówić nie możemy. Wolelibyśmy być w pierwszej dziesiątce. Trudno też będzie odrobić wynik z wyścigu offshorowego. Trafiliśmy na brak wiatru w czasie, kiedy reszta stawki docierała do mety. Oni płynęli, myśmy stali w miejscu. W tym przypadku nie sprawdziło się powiedzenie, że każdy ma taki sam wiatr w czasie regat.

Ostatecznie po wyścigu offshorowym i dwóch krótkich „GoodSpeed” zajmuje 13 lokatę i nie traci szans na przebicie się do pierwszej dziesiątki.

Załoga jachtu „Duży Ptak” to także mistrzowie Polski sprzed roku. Tytuł wywalczyli w klasie A. Teraz płyną w jednej grupie z „GoodSpeedem”. Po dwóch dniach wyścigów zajmują 32 lokatę i wyprzedzają pięć innych polskich załóg zamykających stawkę klasy C. Na 27 lokacie jest polska załoga jachtu „Smoke” ze skipperem Dominikiem Schuttą. Na 31 miejscu znalazł się „Eljacht” ze skipperem Jerzym Jankowskim.

– Dziś pływało się całkiem dobrze – zapewniają załoganci „Dużego Ptaka”. – Padało cały czas, była mała fala, a dla naszej łódki to szansa na szybsze pływanie. Jeśli chodzi o wyniki, nie jest najgorzej. Wśród polskich załóg jesteśmy w czołówce, no a jeśli chodzi o stawkę europejską, wiadomo – musimy ich cały czas mocno gonić.

Wyniki

Strona mistrzostw

Profil Fb

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Tyskie, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ