< Powrót
28
lipca 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Robert Hajduk - ShutterSail.com

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – „Tutima” w piątek najszybsza

Na piątek zaplanowano dwa wyścigi na trasie Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, ale pogoda znowu spłatała figla organizatorom i żeglarzom. Tym razem nie padało, ale też nie wiało. Udało się rozegrać tylko jeden wyścig.

W klasyfikacji generalnej w klasie C na pierwszej pozycji nadal znajduje się szwedzki jacht „Pro4u/Mailn” z Patrikiem Forgsrenem. W klasie B triumfują Finowie na jachcie „Xini Freedom” z Martinem Estlanderem. W klasie A prowadzi załoga fińskiego jachtu „Blue Nights” ze skipperką Teą Ekengren-Sauren. Ale piątkowy wyścig w tej ostatniej klasie wygrała żeńska załoga jachtu „Tutima” z Niemiec, pod wodzą Kirsten Harmstord-Schönwitz.

– Dzisiejszy wyścig opóźnił się, bo zabrakło wiatru – mówią dziewczyny z „Tutimy”. – Potem na szczęście zaczęło wiać, więc mogłyśmy żeglować. Nie padało i warunki były o wiele lepsze niż w czwartek. Płynęłyśmy bardzo dobrze, najszybciej w klasie A, wiatr nam sprzyjał. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, tym bardziej, że to bardzo ciężkie regaty. Warunki nas na początku nie rozpieszczały, ale powoli odrabiamy starty.

Niemki z „Tutimy” w klasie A, załoga „Xini Freedom” w klasie B i Estończycy z jachtu „Reval Cafe” w klasie C to zwycięzcy trzeciego dnia regat. Triumfatorzy otrzymali nagrody Pantaenius Yacht Insurance Day przyznane w kategorii „Winner of the Day” ufundowane przez firmę Pantaenius.

Podczas Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 notowana jest także klasyfikacja zespołowa – Turniej Narodów. Biorą w nim udział załogi reprezentujące kraje, które włączyły się do rywalizacji. W tej grupie sytuacja wygląda następująco: prowadzi Finlandia, na drugim miejscu plasuje się Estonia, a trzecie miejsce na podium należy do Duńczyków.

– To debiut tej klasyfikacji w mistrzostwach Europy – mówi Michał Korneszczuk z załogi jachtu „GoodSpeed”. –  Żeglarze dopiero oswajają się z tą formułą, która ma szanse rozwinąć się w przyszłości.

Wyniki klasyfikacji zespołowej i skład reprezentacji narodowych

Sobota będzie ostatnim dniem Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Uczestników czekają dwa krótkie wyścigi. Na godzinę 19 w miasteczku regatowym, tuż obok gdańskiej mariny przy ul. Szafarnia, zaplanowano ceremonię zakończenia mistrzostw Europy i uroczyste wręczenie trofeów.

Wyniki

Galeria dnia

Strona mistrzostw

Profil Fb

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Tyskie, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ