< Powrót
25
lipca 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – wyścig próbny na początek

Tylu jachtów regatowych gdańska marina jeszcze nie gościła! Kilkuset żeglarzy z dwunastu europejskich krajów przypłynęło do grodu nad Motławą, by zmierzyć się w rozpoczętych we wtorek, 25 lipca Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017.

W mistrzostwach Europy formuły ORC ścigać się będzie ponad 80 jachtów, podzielonych na trzy grupy. Uroczystą inaugurację poprzedził wyścig próbny, który był okazją do podpatrzenia konkurentów i zapoznania się z regułami obowiązującymi podczas regat.

Galeria: Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 – wyścig próbny

Większość zagranicznych załóg po raz pierwszy pływa po Zatoce Gdańskiej. Jedną z takich ekip jest żeński team z jachtu „Tutima”. Niemieckie żeglarki cumują w gdańskiej marinie od kilku dni, brały też udział w wyścigach Granaria MP ORC Gdańsk 2017, zakończonych w niedzielę, 23 lipca.

– Nigdy przedtem tu nie pływałyśmy, ale od czterech dni trenujemy na Zatoce i nie spodziewamy się większych trudności – deklarują dziewczyny. – Będzie dobrze. Liczymy, że zajmiemy w naszej grupie jedno z trzech czołowych miejsc.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się punktualnie o godz. 19. Żeglarzy zgromadzonych w miasteczku regatowym przy ul. Szafarnia przywitał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Witam państwa ciepło w naszym mieście i przepraszam za deszczową pogodę – powiedział prezydent. – Sądzę jednak, że aura nie jest dla was problemem. Witam w pięknym mieście Lecha Wałęsy, wolności i solidarności, i życzę wszystkim powodzenia!

Wśród witających nie zabrakło Joanny Łodygowskiej, szefowej Działu Komunikacji Dr Irena Eris, przedstawicielki sponsora tytularnego mistrzostw, a także Tomasza Chamery, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego, wiceprezesa PZŻ i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Krzysztofa Czopka , dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Dobbsa Davisa i Zorana Grubisa, przedstawicieli Offshore Racing Congress.

Środa 26 lipca będzie pierwszym dniem prawdziwych, liczących się w klasyfikacji końcowej, zmagań. Miedzy 9 a 10 rano z nabrzeża w rejonie Wyspy Spichrzów będzie można podziwiać flotyllę jachtów wypływających na akwen regatowy. Start do długiego, offshorowego wyścigu zaplanowano na godz. 11, a na metę jachty będą wpływać od godz. 18 do 23. Wyniki środowego wyścigu poznamy więc późnym wieczorem.

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Tyskie, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

Strona mistrzostw

Profil Fb

PODZIEL SIĘ OPINIĄ