< Powrót
24
czerwca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk, polishmatch.pl

Druga Runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Świnoujściu

W weekend 25-26 czerwca w Świnoujściu odbędzie się druga runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W pierwszych ogólnopolskich żeglarskich rozgrywkach ligowych udział bierze trzynaście klubów sportowych z całego kraju. Po czterech rundach poznamy pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, klubowego mistrza Polski.

Po pierwszych rozgrywkach, które odbyły się w maju w Szczecinie na jeziorze Dąbie, na czele tabeli znajduje się MBSW Rainmaker Gizycko (sternik Marek Stańczyk) przed DTP PMT TZR Szczecin (Szymon Szymik) oraz Yacht Club Sopot (Rafał Sawicki).

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, dostarczane są one i obsługiwane przez organizatorów na miejscu. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Pierwsze dwa kluby Ligi, poza tytułami mistrza i wicemistrza Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie, a w tym roku rozgrywki zainaugurują również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Aktualna klasyfikacja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:
1. MBSW Rainmaker Giżycko 14
2. DTP PMT TŻR Szczecin 12
3. Yacht Club Sopot 11
4. PŻKS DŻYGIT 10
5. Procad GKŻ Gdańsk 9
6. Jacht Klub Kamień Pomorski 8
7. SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej 7
8. Sailing Event MOS Iława 6
9. HRM Racing JKW Poznań 5
10. KŻ Sztorm Grupa Warszawa 4
11. Windward JKM Gryf Gdynia 3
12. Baltic Trans Yacht Club Rewa 2
13. YC Sztag AWF Katowice 1

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego Polish Match Tour oraz firmy MT Partners i GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerami są miasto Świnoujście, TT-Line, Hampton by Hilton Świnoujście, Pomorze Zachodnie, D.A.D oraz Harken, Vavuud i wodoaktywni.com.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat w sezonie 2016:
23-24 lipca – Gdynia
13-14 sierpnia – Sopot

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ