< Powrót
20
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Karola Jączkowskiego
Drużynowe Mistrzostwa Europy
Polska ekipa na Drużynowe Mistrzostwa Europy w klasie Optimist.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Optimistów: czy znów będzie medal?

W środę 21 sierpnia we Włoszech rozpoczną się Drużynowe Mistrzostwa Europy klasy Optimist. Wśród 16 teamów nie zabraknie Polaków.

Czterodniowe zawody odbędą się na włoskim jeziorze Lago di Ledro i zgromadzą 64 Optimiściarzy z 16 krajów. Polskę reprezentować będą Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), Jacek Kalinowski i Jeremi Szczukowski (obaj z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego). Trenerem kadry jest Karol Jączkowski (ChKŻ), a team leaderem Paweł Szczukowski.

W ubiegłym roku podopieczni trenera Jączkowskiego – Paulina, Jacek, Jeremi i Agnieszka Pawłowska (ChKŻ) na Drużynowych Mistrzostwach Europy zdobyli brązowy medal. Polacy ustąpili tylko Włochom i Szwedom.

– Nie jest tajemnicą, że mamy silny zespół i celujemy w dobry wynik – mówi Karol Jączkowski. – To jest jednak sport, więc zawodach wszystko może się zdarzyć. Zwłaszcza w systemie pucharowym, gdzie przegrany pojedynek może zablokować szanse awansu do dalszego etapu regat. Bardzo silny zespół mają Włosi, Szwedzi, Hiszpanie, Niemcy, Holendrzy i Grecy – każdy z tych krajów ma szanse zdobyć medal.

Otwarcie mistrzostw odbędzie się we wtorek 20 sierpnia, a dzień później rozpoczną się krótkie wyścigi w systemie każdy z każdym. Wyłonią one najlepsze cztery teamy, które następnie zmierzą się w półfinałach i finale. Mistrzostwa zakończą się w sobotę 24 sierpnia.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ