< Powrót
5
sierpnia 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Gdańsk

Dublet Yacht Clubu Gdańsk w 1 Lidze Żeglarskiej

Załoga Yacht Clubu Gdańsk – HRM Racing Team zwyciężyła w dwóch pierwszych rundach 1 Ligi Żeglarskiej rozegranych w Sopocie i objęła prowadzenie w rankingu. Liderzy płynęli w składzie Krzysztof Małecki, Bartosz Sadowski, Kacper Olszewski i Rafał Kuszka. Kolejne finałowe dwie rundy za miesiąc w Szczecinie.

Na starcie 1 Ligi Żeglarskiej pojawiło się 9 zakwalifikowanych załóg z 9 klubów. W odróżnieniu od Ekstraklasy, poszczególne rundy rozgrywane są w trybie jednodniowym. W sobotę rozegrano 18 wyścigów. Początkowo najlepiej pływała załoga Yacht Klubu Polski Gdynia z Rafałem Sawickim na sterze, ale po 4 wygranych wyścigach do głosu doszła załoga Yacht Clubu Gdańsk (Krzysztof Małecki) wygrywając 7 kolejnych wyścigów i zapewniając sobie 1 miejsce przed Gdynią. O 3 miejsce zaciętą walkę stoczyły UKS Albatros Wolin z 77 Racing Gdańsk i minimalnie lepszym okazał się klub z Wolina.

Wyniki 1 rundy I Ligi Żeglarskiej
Yacht Club Gdańsk HRM Racing (Krzysztof Małecki)– 16 pkt
Yacht Klub Polski Gdynia GSC Yachting (Rafał Sawicki) – 28 pkt
UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 37 pkt
77 Racing Gdańsk (Rafał Becker) – 38 pkt
Jacht Klub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz) – 46 pkt
Jacht Klub Między Żaglami (Radosław Żurek) – 47 pkt
AZS AWFiS Gdańsk (Anna Szmul) – 49 pkt
SKŻ Powidz Electrum Sailing Team (Tomasz Feret) – 60 pkt
RKS Lasery Zegrze (Artur Nowak) – 63 pkt

W niedzielę rozegrano 2 rundę Ligi, z uwagi na szybsze zakończenie udało się rozegrać 12 wyścigów. Stawka bardzo się wyrównała, do tego stopnia ze po 9 wyścigach aż 4 załogi miały szansę na końcowy triumf w regatach a za ich plecami zespoły walczyły z minimalnymi różnicami o kolejne miejsca. W decydującym 11 wyścigu spotkały się 4 czołowe ekipy i w bezpośredniej ostrej rywalizacji, po trudnych kontrowersyjnych decyzjach sędziów na czoło wysunęła się ponownie załoga Yacht Club Gdańsk. Na drugie miejsce awansowała załoga 77 Racing Rafała Beckera. W walce o 4 miejsce rzutem na taśmę Albatros Wolin wyprzedził JK Stoczni Gdańskiej.

Wyniki 2 rundy I Ligi Żeglarskiej
Yacht Club Gdańsk HRM Racing (Krzysztof Małecki) – 14 pkt
77 Racing Gdańsk (Rafał Becker) – 17 pkt
Yacht Klub Polski Gdynia GSC Yachting (Rafał Sawicki) – 18 pkt
UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 31 pkt
Jacht Klub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz) – 31 pkt
AZS AWFiS Gdańsk (Agata Cieśla) – 32 pkt
SKŻ Powidz Electrum Sailing Team (Tomasz Feret) – 34 pkt
Jacht Klub Między Żaglami (Radosław Żurek) – 34 pkt
RKS Lasery Zegrze (Artur Nowak) – 42 pkt

Ranking po dwóch rundach
Yacht Club Gdańsk/HRM Racing – 24 pkt
Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting – 21 pkt
77 Racing Gdańsk – 20 pkt
UKS Albatros Wolin – 19 pkt
JK Stal Stocznia Gdańsk – 16 pkt
AZS-AWFiS Gdańsk – 13 pkt
Między Żaglami Warszawa – 12 pkt
SKŻ Powidz/Electrum Sailing Team – 11 pkt
Lasery Zegrze (Artur Nowak) – 8 pkt

Kolejne dwie finałowe rundy rozegrane zostaną w Szczecinie w ostatni weekend sierpnia. Najlepsze 3 załogi w końcowym rankingu, awansują do Ekstraklasy Żeglarskiej. Regaty transmitowane były żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej. System SAP Sailing dostępny jest na odrębnej stronie. Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są: SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn „Żagle”, „W Ślizgu” i portal Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ