< Powrót
23
października 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Rybnik Match Race

Duńczycy wygrywają Rybnik Match Race 2018

Zwycięstwem duńskiej załogi Emila Kjaer zakończyły się rozegrane w weekend 20-21 października regaty Rybnik Match Race, zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Duńczycy zdominowali rywalizację wygrywając wszystkie wyścigi. Była to czwarta edycja regat Rybnik Match Race, tradycyjnie kończących sezon meczowy w Polsce.

Od początku regat najlepiej spisywał się Kjaer oraz wracający po przerwie do ścigania Maciek Cylupa. Duńczyk utrzymał wysoką formę do końca rundy eliminacyjnej wygrywając wszystkie osiem wyścigów. Cylupa zaliczył trzy potknięcia, przegrywając z Kjaerem, Pawłem Ejsmontem i Tomaszem Szymańskim. Po proteście zdecydowano się powtórzyć mecz z Ejsmontem, ale na koniec eliminacji.

Faworyzowany Szymon Jabłkowski, wicemistrz Polski, startujący tym razem w zmienionym składzie, gościnnie z Magdaleną Kwaśną, znaną reprezentantką Polski w klasie Laser, przegrał na początku regat dwa wyścigi z Cylupą i Kjaerem. Aby awansować do półfinałów musiał wygrać decydujący wyścig z Ejsmontem awansując na trzecie miejsce. W powtórzonym wyścigu Cylupa wygrał z Ejsmontem awansując na drugą pozycję i spychając zawodnika z Giżycka na czwartą, a Szymańskiego na piątą, nie premiowaną awansem do fazy play off.

Regaty od początku rozgrywane były w słabym wietrze, w związku z tym nie wystarczyło już czasu na rozegranie półfinałów i komisja zdecydowała o przejściu od razu do finału i meczu o trzecie miejsce.

W meczu o brązowy medal, do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było aż trzech wyścigów. Po pierwszym wygranym przez Jabłkowskiego, w drugim zrewanżował się Ejsmont, aby w trzecim finalnie ulec Jabłkowskiemu.

W finale w pierwszym wyścigu Kjaer wygrał zdecydowanie, ale w drugim przez większość wyścigu prowadzenie zmieniało się co chwilę. Na ostatnim boku trasy z wiatrem do mety prowadził Cylupa, ale mały błąd na 30 metrów przed metą pozbawił go prowadzenia i dał zwycięstwo w wyścigu i całych regatach Duńczykom.

– To nasze pierwsze wygrane międzynarodowe regaty, bardzo się cieszymy, warunki były trudne, ale jednakowe dla wszystkich – podsumował Emil Kjear, jeszcze parę lat temu ścigający się w klasie Optimist. – To nasz trzeci start w regatach Polish Match Tour i wreszcie wygrywamy. Przed nami jeszcze starty we Włoszech w listopadzie i grudniu.

Warto wspomnieć o walce o pozostałe miejsce. Doskonale pływała załoga Tomasza Szymańskiego wspierana przez doświadczonego Oskara Ślezionę. Minimalnie przegrała awans po rundzie eliminacyjnej. Świetnie spisał się Paweł Fałat, który wygrał trzy wyścigi i pokazał, że konsekwentnie rozwija się startując w Śląskiej Lidze Regatowej i regatach meczowych. Trzy ostatnie miejsca zajęły ekipy debiutujące w match racingu. Najlepiej poradził sobie znany z regat PPJK Michał Brzozowski zdobywając dwa punkty z Michałem Pałaszem (Skippi650) oraz Tomaszem Feretem, również z PPJK.

Klasyfikacja Końcowa Rybnik Match Race 2018:
1. Emil Kjaer, Bastian Sorensen, Nicolai Baehgaard – DEN –Downhill Racing
2. Maciek Cylupa, Marcin Spałek, Filip Śleziona – POL – PMT Racing Academy
3. Szymon Jabłkowski, Magda Kwaśna, Filip Bińkowski – POL – Jabłkowski Sailing Team
4. Paweł Ejsmont – testyszczelnosci.pl
5. Tomasz Szymański – MT Partners
6. Paweł Fałat – Akademia Techniczno Humanistyczna Bielsko Biała
7. Michał Brzozowski – Legenda Team
8. Michał Pałasz – intelicover.pl
9. Tomasz Feret – Pomarańcza Sailing Team

Organizatorzy zapewnili cztery jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Regaty odbyły się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim. Organizatorem Rybnik Match Race była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Bazą regat był Hotel Stodoły przy ulicy Cisowej 2.

Partnerami wydarzenia byli Miasto Rybnik, D.A.D – Texet Polska oraz portal slaskiezagle.pl, AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ