
Duże zmiany w cyklu regat Off-Short Racing
Więcej krótszych wyścigów, możliwość startu jachtów z pełnymi załogami oraz wprowadzenie nowej metody przeliczenia wyników z uwagi na pogodę – to tylko część zmian, które w 2024 roku będą obowiązywały w cyklu regat dwuosobowych Off-Short Racing.
Off-Short Racing jest jednym z najciekawszych projektów regatowych w ostatnich latach. W 2015 roku gdyński żeglarz Paweł Wilkowski zaczął planować, a rok później zorganizował pierwsze offshorowe regaty załóg dwuosobowych – Gdynia Doublehanded Yachtrace. W kolejnych latach z jednej imprezy powstał cały cykl.
Dziewiątą edycję zmagań w formule dwuosobowej czekają spore zmiany. Oprócz Pawła Wilkowskiego duża w tym zasługa znanego regatowca Roberta Marka Studzińskiego, który dołączył do zespołu organizującego imprezę.
– Widzieliśmy, że źle się ostatnio dzieje, więc postanowiliśmy działać – mówi Paweł Wilkowski, twórca cyklu. – Przynajmniej w ostatnich dwóch sezonach notowaliśmy bardzo słabą frekwencję. Zdaję sobie sprawę, że to większy trend, bo w ostatnich latach mniej osób startuje w regatach, a liczba jachtów rejestrowanych w ORC nie rośnie. Dlatego próbujemy wprowadzać zmiany, żeby zachęcić więcej żeglarzy do ścigania.
W tym roku w cyklu będzie siedem regat: IceBreak (27-28 kwietnia), WarmUp (18-19 maja), Gdynia 300 (30 maja ‒ 02 czerwca), SummerHeat (27-28 lipca), CoolDown (21-22 września), DeepFreeze (12-13 października) i SeasonsEnd (26-27 października). Część z nich jest w nowych terminach. W porównaniu z zeszłymi latami będzie też więcej krótszych regat.
– Ludzie nie zawsze mają czas na długie ściganie – opowiada Wilkowski. – Starałem się wykorzystywać długi weekend przy Bożym Ciele, żeby zrobić dłuższy wyścig, a majówkę na krótki. Okazało się jednak, że nawet zagorzali regatowcy czasami mają inne plany lub chcą więcej czasu spędzić z rodziną. Dlatego regaty tradycyjnie organizowane w majówkę przesunęliśmy na weekend 27-28 kwietnia. Może się okazać, że to za wcześnie, bo nie wszystkie jachty będą na wodzie, ale trzeba spróbować.
Sporą zmianą jest też obniżenie kategorii OSR. Do tej pory wszystkie wyścigi miały kategorię 3 Mo, teraz krótsze będą miały kategorię 4 Mo. Dzięki temu start w regatach organizowanych na trasach przybrzeżnych będzie dostępny dla większej liczby żeglarzy. Niezmiennie wszystkie regaty cyklu Off-Short Racing będzie można obserwować na żywo na trackingu S-Track. Oczywiście zapis wyścigów jest też później dostępny dla ich uczestników oraz kibiców. Duże zainteresowanie może wywołać też testowe wprowadzenie nowej metody przeliczenia wyników z uwagi na pogodę.
– Od lat słyszymy, że w dłuższych regatach morskich zdarza się, że jachty o różnych parametrach płyną w różnej pogodzie – tłumaczy twórca Off-Short Racing. – Widać to zwłaszcza w tych o długości kilkuset mil morskich. Dotychczas najbardziej zaawansowana metoda liczenia wyników Polar Curve Scoring jest jednak zawodna, bo jest przeznaczona dla jachtów takich samych albo bardzo podobnych, płynących w jednej grupie. Podstawą do przeliczenia jest w niej średnia prędkość najszybszego jachtu, który wszedł na metę. Potem wyznacza się przeciętny wiatr na trasie, który bierze się pod uwagę przy przeliczeń dla wszystkich jachtów. Kiedy jednak w regatach biorą udział jednostki mniejsze i wolniejsze, mogą nie załapać się np. na świetną pogodę, w której płynął największy i najszybszy jacht – a tego metoda liczenia już nie uwzględnia.
Dlatego w Off-Short Racing zostanie wprowadzony nowy system, świeży w ORC, w którym PCS zostaje zastosowany wraz z założonym tuż przed regatami modelem pogody, pochodzącym od Predict Wind.
Kolejną nowością jest za to dopuszczenie do startu jachtów z pełnymi załogami, dla których byłaby to okazja do dodatkowego pościgania się pomiędzy głównymi startami. Jest to – obok powrotu do idei Promo Division dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z regatami – kolejny pomysł na przyciągnięcie większej liczby jednostek na start.
Czy pomysły się sprawdzą? Przekonamy się już niedługo. Pierwsze regaty odbędą się już za trzy miesiące, w weekend 27-28 kwietnia.
Szczegółowa informacja o zmianach w Off-Short Racing
Paweł Wilkowski, ur. 9 kwietnia 1966 roku w Gdańsku. Kapitan jachtowy i motorowodny, absolwent zarządzania na Politechnice Gdańskiej. Doświadczony regatowiec – morski żeglarski mistrz Polski załóg jednoosobowych z 2022 roku – oraz organizator imprez w formule dwuosobowej.