< Powrót
7
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski

Dużo wiatru i emocji w MP juniorów młodszych w Pucku

Około 200 zawodników i zawodniczek rozpoczęło w Pucku rywalizację w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasach L’Equipe, Techno 293 i Optimist. Jest to najważniejsza impreza sportowa dla zawodników tej kategorii wiekowej. Oprócz tytułów mistrzów Polski, zawody wyłonią członków kadry narodowej.

Pierwotnie zawodnicy w tej kategorii wiekowej mieli rywalizować w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Organizatorem tegorocznej OOM miała być Łódzka Federacja Sportu, jednak z powodów epidemiologicznych odstąpiła od realizacji zawodów w sportach letnich i przekazała organizację Mistrzostw Polski w tych kategoriach Polskim Związkom Sportowym. Dlatego też PZŻ, w trybie bardzo szybkim, zorganizował mistrzowskie regaty w Pucku dla klas Optimist, l’Equipe oraz Techno 29.

Pierwszego dnia na Zatoce Puckiej nie brakowało słońca i wiatru, co w efekcie przełożyło się na dobre ściganie.

– Rozegraliśmy po trzy wyścigi w każdej z klas, czyli pełen program zaplanowany na pierwszy dzień regat – mówi Rafał Szukiel, trener główny PZŻ ds. dzieci i młodzieży klas jednoosobowych. – Zawodnicy ścigają się na dwóch trasach, tak abyśmy mogli sprawnie puszczać wyścigi bez zbędnego czekania. Wiatr dopisał, bo wiał z prędkością do 10 węzłów, a dzięki temu, że był dość stabilny, otworzyliśmy te regaty sprawnymi wyścigami

Po pierwszym dniu regat w klasie L’Equipe zdecydowanie prowadzi załoga Maksymilian Rybicki i Wiktor Mielnik (OKŻ Junga Olsztyn), która wygrała wszystkie trzy wyścigi. Za plecami liderów trwa bardzo zacięta rywalizacja z udziałem kilku załóg, zatem zapowiadają się spore emocje w kolejnych dniach. W klasie Optimist wśród chłopców prowadzi Szymon Kolka (YKP Gdynia), wśród dziewcząt Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk). W deskowej klasie Techno293 po pierwszym dniu na czele żeglarze Bazy Mrągowo – wszystkie trzy wyścigi wygrał Michał Lis, wśród dziewcząt rywalizacja jest bardziej wyrównana, a prowadzi po pierwszym dniu Nadia Kulik.

Dzisiaj w Pucku kolejne wyścigi.

Wyniki

Organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Puck 2020 jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ziaja, D.A.D. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego p. Mieczysława Struka. Patronem medialnym jest Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ