< Powrót
8
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Europy ORC
„Scamp 27” podczas Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej w 2018 roku.

Dwa polskie jachty popłyną w mistrzostwach Europy ORC

W środę 14 sierpnia w szwedzkim Oxelösund rozpoczną się mistrzostwa Europy ORC. Wystartują w nich 72 jachty z 8 państw.

Najważniejsza europejska impreza dla jachtów ze świadectwem ORC w tym roku zostanie zorganizowana w niewielkim miasteczku Oxelösund, położonym na południowy zachód od Sztokholmu.

W zawodach nie zabraknie Polaków. W Szwecji wystartują dwa nasze jachty – „PGO Good Speed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim, aktualny morskim żeglarskim mistrzem Polski ORC załóg jedno- i wieloosobowych oraz „Scamp 27” ze skipperem Witoldem Karałowem.

– Skład załogi „Scampa 27” pozostaje niezmienny od kilku lat i wykonaliśmy w tym czasie niesamowity postęp zarówno sportowo-organizacyjny jak i sprzętowy, co odzwierciedlają nasze zwycięstwa w regatach w Polsce w ostatnich dwóch sezonach – mówi Maciej Gnatowski, członek załogi i współwłaściciel „Scampa 27”. – Jesteśmy gotowi na kolejny krok, czyli Mistrzostwa Europy ORC, w których chcemy się pokazać z dobrej strony, choć jesteśmy świadomi, że nie jesteśmy faworytami.

W ubiegłym roku na mistrzostwach w Limassol na Cyprze nasi żeglarze nie wystartowali, natomiast w 2017 roku na Dr Irena Eris ORC European Championship w Gdańsku najlepiej spisała się załoga jachtu „GoodSpeed”, która zajęła trzynaste miejsce w grupie C.

Łącznie w zawodach wezmą udział 72 jachty, które popłyną w trzech grupach: A (16.500 >= CDL > 11.620), w której wystartuje „Scamp 27”, B (11.620 >= CDL > 9.800) oraz C (9.800 >= CDL > 8.600), w której ścigał się będzie „PGO Good Speed”.

W niedzielę 11 sierpnia rozpocznie się rejestracja i pomiary, a we wtorek 13 sierpnia mistrzostwa zostaną uroczyście otwarte. Dzień później odbędą się pierwsze wyścigi. Zmagania zakończą się w sobotę 17 sierpnia.

Strona mistrzostw

PODZIEL SIĘ OPINIĄ