< Powrót
3
czerwca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Pucharu Świata
Radosław Furmański był drugi w Pucharze Świata w Miami w lutym 2019 r.

Dwanaścioro Polaków na starcie finałowego Pucharu Świata w Marsylii

Dwanaścioro reprezentantów Polski wystartuje w finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które w dniach 4-9 czerwca odbędą się w Marsylii.

We wtorek 4 czerwca u wybrzeży Francji odbędą się pierwsze wyścigi finałowych regat z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata w sezonie 2018/2019. Na liście startowej znajduje się 309 zawodników z 40 krajów, którzy będą ścigali się w 11 konkurencjach.

Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

Do rywalizacji w Marsylii przystąpi dwanaścioro reprezentantów Polski, a najliczniejszą grupę będą stanowili windsurferzy w klasie RS:X. Do zawodów zgłosiły się czwarta zawodniczka zakończonych w kwietniu mistrzostw Europy Maja Dziarnowska i Karolina Lipińska (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot). A także Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który na przełomie stycznia i lutego zajął bardzo dobre, drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami.

Piotr Myszka.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

Ponadto na wodzie zobaczymy naszą najlepszą załogę w klasie 470, którą tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Polki również ukończyły tegoroczne mistrzostwa Starego Kontynentu na czwartym miejscu, a start we Francji będzie dla nich kolejnym etapem przygotowań do sierpniowych mistrzostw świata w Japonii, gdzie będą walczyły o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

W klasie 49er wystartują Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a w żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, żeglować będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Stawkę naszych kadrowiczów uzupełniają kiteboardziści Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno) oraz Błażej Ożóg (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

Rozpoczęcie wtorkowych wyścigów zaplanowane jest na godzinę 11. Klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, IKA Formula Kite i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ