< Powrót
7
lutego 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Joanna Dobrowolska
Mistrzostwach Świata ORC
Jacht „Quanta”.

Dwie polskie załogi w mistrzostwach świata ORC

„Quanta” i „Oiler.pl” – dwa polskie jachty wystartują w Mistrzostwach Świata ORC w Hadze. Jedna z najważniejszych offshorowych imprez rozpocznie się za ponad 150 dni.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 12-20 lipca w Scheveningen, nadmorskiej dzielnicy Hagi. Już teraz zgłoszonych zostało sto trzynaście jachtów. Dziesięć w klasie A (16.50 >= CDL > 11.60), trzydzieści dwa w klasie B (11.60 >= CDL > 9.80) i siedemdziesiąt jeden w klasie C (9.80 >= CDL > 8.60). Obydwie polskie jednostki wystartują w klasie B.

Skipperem „Oilera.pl” jest jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy, Zbigniew Gutowski (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej). Ma na koncie udział m.in. w Vendée Globe, ale na mistrzostwach świata ORC jeszcze nie startował. Żeglarz wystąpił za to w ubiegłorocznych Dr Irena Eris ORC Mistrzostwach Europy Gdańsk 2017. Zajął dwudzieste pierwsze miejsce i był najlepszy z polskich zawodników klasy B.

– Moim celem jest znaleźć się w pierwszej połowie stawki – mówi Zbigniew Gutkowski. – To jest realne. Na duży sukces jednak nie liczę. Łódki IOR, czyli starsze modele jak „Oiler.pl”, mają gorszy przelicznik od nowych, które mają podniesioną wolną burtę.

Jacht „Oiler.pl” przechodzi obecnie remont, wzmacniana jest konstrukcja kadłuba. Żeglarz z załogą planują przygotowywać się do mistrzostw w Polsce – wezmą udział w kilku imprezach poprzedzających wypłynięcie do Hagi, m.in. w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta i regatach o Puchar Mariny Gdańsk.

Drugą polską jednostką jest „Quanta”, za której sterem stanie Andrzej Zieliński (JK Conrada Gdańsk). Gdański regatowiec znany jest najlepiej ze startów na „Aquarelli”, na której zajmował czołowe miejsca w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski, a w 2016 roku wziął udział w mistrzostwach świata ORC w Kopenhadze.

– „Quanta” to jednostka typu Salona 42 ibc mod z 2010 roku – opowiada Andrzej Zieliński. – W ubiegłym roku w regatach Las Voiles Sant Tropez zajęła dziesiąte miejsce na około czterdzieści łódek, co było najlepszym wynikiem wśród jachtów regatowo-turystycznych.

W Hadze załogę Andrzeja Zielińskiego z „Aquarelli” uzupełnią warszawscy żeglarze, którzy dotychczas pływali na jachtach „Little Johnka” i „Bigger Johnka” oraz szczecinianie z „Bryzy 33”. Popłyną Joanna Dobrowolska, Jakub Pietraszkiewicz, Robert Madziński, Mateusz Reński, Piotr Danowski, Jacek Romanowski, Dominika Romanowska, Rafał Gajek i Mariusz Sarnowski. Bezpośrednie przygotowania do mistrzostw rozpoczną się 21 kwietnia, kiedy „Quanta” wypłynie z Almerimar w Hiszpanii do Hagi. Niestety żeglarzom przed mistrzostwami świata ORC nie uda się wystartować w żadnych regatach testowych.

Załoga „Quanty” start finansuje z własnych środków, dlatego szuka sponsorów i partnerów, którzy pomogą im w lepszym przygotowaniu się do mistrzostw.

Czy w Hadze zobaczymy także innych polskich żeglarzy? Ostateczna lista uczestników zostanie ogłoszona 3 czerwca. Mistrzostwa Świata ORC uroczyście startują w sobotę 14 lipca. Dzień później ruszą pierwsze wyścigi, które potrwają do piątku, 20 lipca.

Strona imprezy

PODZIEL SIĘ OPINIĄ