< Powrót
23
maja 2019
Tekst:
Jakub Pankowski
Zdjęcie:
Centrum Sportu Akademickiego PG
Podium PP klasy Omega o Puchar Burmistrza Pszczyny - klasa Sport.

Dwie załogi PG na podium PP kl. Omega o Puchar Burmistrza Pszczyny

W ubiegły weekend (17-19 maja) na Jeziorze Goczałkowickim odbyły się drugie w tym roku regaty zaliczane do Pucharu Polski klasy Omega. Po bardzo udanych regatach na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej (wygrał Marcin Styborski) flota Omeg spotkała się na Śląsku.

W pierwszym dniu brak wiatru zmusił załogi do zajęcia się sprzętem i wymyślaniem alternatywnych gier i zabaw. Dopiero drugiego dnia udało się przeprowadzić trzy wyścigi i w ten sposób zawody zostały zaliczone do Pucharu Polski w kl. Omega.

Na starcie pojawiło się 41 załóg, w tym 29 w klasie Standard i 12 w klasie Sport. Ekipa PGRacing Team wystawiła trzy załogi. W kl. Sport: Marcin Styborski (adiunkt MS) z załogą Dawid Płotka (OiO), Jan Krasodomski (ETI); Jakub Padzik (OiO) z załogą Izabela Satrjan (OiO), Jan Stremlau (WILiŚ). A w kl. Standard  załogę kobiecą – na sterze Aglaya Mishina (OiO) z załogą Justyna Mikołajczyk (OiO), Aleksandra Jedryczka (OiO), Sanisław Wawak (OiO).

W niedzielę, przy słabym, zmiennym wietrze i przyjemnej temperaturze ok. 20 stopni Komisja Sędziowska, pod przewodnictwem Izy Świąć, przeprowadziła sprawnie trzy wyścigi. W klasie Sport od początku zaznaczyła się wyraźna czołówka. Najlepiej żeglował Kamil Ortyl (Vector Sails), drugi był Jakub Padzik, a trzeci Marcin Styborski (obaj PGRacing Team). Aglaya Mishina z załogą (PGRacing Team), startujące w kl. Standard,  uplasowały się na 22 miejscu.

Organizatorem PP klasy Omega na Jeziorze Goczałkowickim  był MORiS Pszczyna.

Podium PP klasy Omega o Puchar Burmistrza Pszczyny – klasa Standard.

Podium w obu klasach:

Sport:
1. Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Zuzanna Pestyk (Vector Sails Racing)
2. Jakub Padzik, Izabela Satrjan, Jan Stremlau (PGRacing Team)
3. Marcin Styborski, Dawid Płotka, Jan Krasodomski (PGRacing Team)

Standard:
Roman Knasiecki, Tomasz Knasiecki, Martyna Knasiecka (Futurenet Sailing Team)
Piotr Sikorski, Ela Malarz, Beniamin Piksa (AWF Katowice)
Dariusz Bałazy, Krzysztof Brzezinka, Dawid Palka  (KSW Hutnik Pogoria)

W klasyfikacji akademickiej załogi PG zajęły dwa pierwsze miejsca. I zapowiadają walkę na Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie będą bronić po raz szósty tytułu mistrza Polski. Bezpośrednio przed AMP w żeglarstwie odbędzie się trzecia tegoroczna eliminacja Pucharu Polski. Omegi będą się ścigać 1-2 czerwca w Wilkasach na Jeziorze Niegocin.

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. Obecnie to także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2019 planowane jest rozegranie ośmiu eliminacji, w tym także Mistrzostw Polski w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem głównym Pucharu Polski 2019 w klasie Omega jest firma Mine Master. Partnerami zaś: Porta Drzwi, Jutrzenka Dobre Miasto, Sailing Machine, Raksa. Patronem medialnym cyklu są: magazyn „Żagle” wraz z portalem zagle.com.pl, Żeglarski.info, sails24.pl, sailportal.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ