< Powrót
9
stycznia 2017
Tekst:
Jerzy Sukow komandor Floty Polskiej DN
Zdjęcie:
Łukasz Zakrzewski
Zwycięzcy: Łukasz Zakrzewski (z prawej) i Adam Szczęsny.

Dwóch Polaków na podium Mistrzostw Węgier w klasie DN

W dniach 7-8 stycznia w węgierskim Abadszalok na jeziorze Tisza rozegrano bojerowe Mistrzostwa Węgier. Startowało 19 zawodników z sześciu krajów.

Pierwszego dnia przeprowadzono sześć wyścigów przy sile wiatru od 4 do 9 m/s. Wyścigi były pełne akcji, lider zmieniał się co okrążenie. Po tym emocjonującym dniu Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) był pierwszy, a Adam Szczęsny (KKS Warmia Olsztyn) – czwarty.

Drugi dzień rozpoczął się od czekania na wiatr. Kiedy się pojawił, komisja często musiała zmieniać trasę ze względu na nagłe zmiany jego kierunku. W końcu puszczono bieg, podczas którego siła wiatru wzrosła do niebezpiecznych prędkości. Najlepszy zawodnik Węgier – Peter Hamrak na górnym znaku złamał maszt. Łukasz Zakrzewski wygrał wyścig, Adam Szczęsny był trzeci. Kolejne biegi, ze względu na bezpieczeństwo zawodników, zostały odwołane.

Ostatecznie regaty wygrał Łukasz Zakrzewski, na drugim stopniu podium stanął Adam Szczęsny. To dobry prognostyk przed rozkręcającym się sezonem. W Polsce lód już jest na wielu akwenach, a w weekend 14-15 stycznia rozegrane zostaną pierwsze w sezonie regaty krajowe (Regaty o Bursztynową Latarnię Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej).

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ