< Powrót
21
września 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Thomas Deregnieaux Photography
Uczestnicy tegorocznej edycji regat Mini Transat.

Dwoje Polaków wystartuje w niedzielę w 24. Mini Transacie!

Przed nami jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów samotników na świecie – Mini Transat. Po raz pierwszy w historii popłynie w nim dwójka Polaków – Karolina Boule i Witold Małecki.

Uwaga: z powodu złych warunków pogodowych start regat został przełożony na poniedziałek 25 września.

90 samotnych żeglarzy z 17 krajów z całego świata rozpocznie w niedzielę 24 września rywalizację w 24. edycji regat Mini Transat. Transatlantyckie zmagania jachtów klasy Mini, o długości 6,5 metra, odbywają się od 1977 roku. Każda edycja gromadzi zaś śmietankę regatowców.

Mini

Mapa regat Mini Transat 2023.

Trasa regat liczy ponad 4000 Mm i składa się z dwóch etapów. Pierwszy, liczący około 1350 Mm, biegnie z Les Sables d’Olonne we Francji do Santa Cruz na Wyspach Kanaryjskich, a drugi z Santa Cruz do Saint-François na Gwadelupie. W niedzielę 24 września rozpoczyna się pierwszy etap, natomiast start do drugiego odbędzie się miesiąc później – 28 października.

Po raz pierwszy w historii w Mini Transacie wystartuje dwójka polskich żeglarzy. W grupie Proto na jachcie „Nicomatic” popłynie polsko-francuska żeglarka Karolina Boule. Ma ona za sobą udane starty w tym roku, zajmując m.in. drugie miejsce w lipcowym wyścigu Puru Transgascogne.

Karolina Boule: jestem w gronie faworytów Mini Transatu

Z kolei w grupie jachtów seryjnych na jachcie „Prodata” zobaczymy Witolda Małeckiego. Żeglarza również stać na wysokie miejsce w transatlantyckiej imprezie – w majowych regatach Mini en Mai zajął 17 miejsce, a w czerwcowym Trophée Marie – Agnès Péron był już 14.

Witold Małecki: Sukcesem jest dostanie się na listę startową Mini Transat

Jest to też kolejna edycja, w której Polaków nie zabraknie. W 2019 roku pod biało-czerwoną banderą płynął Michał Weselak, w 2015 i 2011 Radosław Kowalczyk, w 2007 roku Jarosław Kaczorowski, a w 1977 roku Kazimierz „Kuba” Jaworski, który zajął wówczas drugie miejsce, najlepsze w historii polskich startów.

Regaty Mini Transat rozpoczną się w niedzielę 24 września o godzinie 14. Pierwsi zawodnicy powinni dotrzeć do Wysp Kanaryjskich, w zależności od warunków, po około 8 dniach. Pokonanie Atlantyku zajmie im z kolei około 12 dni. Zmagania uczestników będzie można śledzić na trackingu. W imprezie będzie można też wziąć udział wirtualnie za pośrednictwem gry Virtual Regatta.

Strona regat

Karolina Boule to 25-letnia polsko-francuska żeglarka, która urodziła się i dorastała w Warszawie, studiowała w Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszka i robi doktorat z fizyki we Francji.

Witold Małecki z wykształcenia jest informatykiem. Ukończył Politechnikę Poznańską – Kierunek Systemy Mikrokomputerowe. Był członkiem Klubu Żeglarskiego Politechniki Poznańskiej. Od wielu lat zawodowo jest związany z firmą Prodata, która jest organizatorem projektu „Prodata Sailing Team”.

Mini Transat to transatlantyckie regaty samotników na 6,5-metrowych jachtach klasy Mini 650. Ich trasa biegnie pomiędzy Francją a Karaibami, z przystankiem na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich. Pierwsza edycja została przeprowadzona w 1977 roku, a kolejne organizowane są co dwa lata. W 1977 roku wystartował w nich Kazimierz „Kuba” Jaworski (drugie miejsce), w 2007 roku Jarosław Kaczorowski (dziewiętnaste miejsce), a w 2011 i 2015 roku Radosław Kowalczyk (w pierwszych regatach dwudzieste szóste miejsce w klasie Proto, drugich nie ukończył – jacht uległ zniszczeniu po zderzeniu z niezidentyfikowanym obiektem). W 2019 roku Michał Weselak zajął piętnastą lokatę w klasie Proto. W tegorocznej edycji wystartuje dwójka Polaków – Karolina Boule w grupie Proto i Witold Małecki w grupie Serie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ