
Dzień otwarty na żeglarstwo
We wtorek 30 maja, w Szkole Podstawowej nr 51 w Gdyni, która od nowego roku zacznie funkcjonować w Gimnazjum nr 11, odbyły się dni otwarte. Uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, zwłaszcza z klasą o profilu żeglarskim, która w gimnazjum działa od września tego roku.
27 października 2016 roku gdyńskie Gimnazjum nr 11 i Pomorski Związek Żeglarski podpisali porozumienie o współpracy, które przypieczętowało powstanie pierwszej w szkole klasy o profilu edukacja morska. Zgodnie z przyjętym programem młodzież przez trzy lata miała poznać podstawy żeglarstwa i przygotować się do zdobycia patentu żeglarza jachtowego.
– Zrobiliśmy w tym roku szkolnym nawet więcej niż planowaliśmy – mówi Bożena Meller, wychowawczyni klasy humanistycznej z edukacją morską. – Młodzież jest bardziej zorganizowana, a rodzice zadowoleni i upewniają się, czy w przyszłym roku nic się nie zmieni i wciąż będą zajęcia na basenie i pod żaglami. Wspaniale też wygląda współpraca z instruktorami Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.
Reforma edukacji, która likwidując gimnazja przywraca ośmioklasowe podstawówki, spowodowała, że od września naukę w klasie żeglarskiej rozpoczną czwartoklasiści. Dlatego w SP nr 51, która powstała w budynku Gimnazjum nr 11, odbyły się dni otwarte.
– Zorganizowanie dni otwartych, na których przedstawiliśmy szczegóły edukacji morskiej, pokazało, że jest zainteresowanie profilem – mówi Danuta Maliszewska, dyrektorka placówki. – Gościli u nas instruktorzy, można było spróbować swoich sił na symulatorze, a to na pewno przemawia do rodziców.
Instruktorzy Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, funkcjonującej w ramach Pomorskiego Związku Żeglarskiego, na dzień otwarty przygotowali symulator żeglarski, a także stanowisko ze środkami ratunkowymi oraz linami i węzłami. Z kolei nauczyciele i uczniowie klasy żeglarskiej zadbali o oprawę artystyczną – koncert szant – oraz gry i zabawy.
– Program edukacyjny Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej mamy przygotowany dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – mówi kpt. Leopold Naskręt, kierownik projektu i sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Reforma edukacji niczego więc nie zmienia. Naszym celem jest, żeby za kilka lat uczniowie klasy ósmej objęci projektem, zaczęli uprawiać żeglarstwo i mogli zdobyć patent żeglarza jachtowego.
W dniach otwartych wzięło udział blisko 200 dzieci i rodziców.