
Dzień wolny podczas Mistrzostw Świata klasy RS:X
Przez pierwsze dwa dni rozgrywanych w Ejlacie w Izraelu Mistrzostw Świata w klasie RS:X, organizatorom udało się rozegrać po cztery wyścigi w każdej flocie. Małgorzata Białecka prowadzi, Paweł Tarnowski jest drugi, a Piotr Myszka trzeci.
– Przez pierwsze dwa dni mieliśmy słaby, szkwalisty wiatr ze zmiennych kierunków – relacjonuje trener kadry narodowej RS:X Cezariusz Piórczyk. – Było dużo czekania, komisja często musiała przestawiać trasę. Udało się jednak rozegrać cztery z sześciu planowanych wyścigów kwalifikacyjnych, a to już wystarczy, aby rozpocząć fazę finałową. W związku z tym dziś mamy dzień przerwy, na który plany są indywidualne. Część zawodników uda się na trening kompensacyjny, część może odwiedzi pobliskie delfinarium. A od czwartku rozpoczyna się prawdziwa walka w wyścigach finałowych, z podziałem na grupy złotą i srebrną. Jesteśmy dobrej myśli, do wszystkiego przygotowani.
Po zakończonej fazie kwalifikacyjnej wśród pań prowadzi Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – raz była czwarta i trzy razy pierwsza. Na szóstej pozycji z miejscami 1, 2, 6 i 15 znajduje się Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Dobrze radzi sobie również Kamila Smektała (YKP Warszawa), która znajduje się obecnie na 14 pozycji.
U mężczyzn prowadzi Brytyjczyk Nick Dempsey, a tuż za nim na remisie, z 10 punktami, znajduje się Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Na trzeciej pozycji jest Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Kolejny z Polaków – mistrz świata juniorów w klasie RS:X z 2014 roku, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) – jest 27.
– W jedynym rozegranym wyścigu pierwszego dnia poszło mi bardzo dobrze, przez chwilę płynąłem nawet trzeci, a do mety dopłynąłem na siódmej pozycji – relacjonuje Radek. – Drugi dzień to dwa słabe biegi i jeden dobry. Jestem ogólnie 27 i czekam co się wydarzy w serii finałowej. Wolałbym, żeby trochę więcej powiało. Dużo przed tymi regatami trenowałem w silniejszym wietrze i myślę, że lepiej bym sobie poradził. Moim celem na te regaty jest pierwsza dwudziestka w klasyfikacji generalnej. W kategorii U21 (do lat 21) jestem aktualnie na trzecim miejscu, takim samym, na jakim zakończyłem zeszłoroczne mistrzostwa w Omanie. Chciałbym i tę lokatę poprawić.