< Powrót
22
lipca 2015
Tekst:
JKKP
Zdjęcie:
JKKP
Marina Kamień Pomorski.

Dzwon dla kapitana Zdzisława Michalskiego

Uroczystość nadania Marinie Kamień Pomorski imienia kapitana Zdzisława Michalskiego odbyła się 21 lipca. Kamieńscy żeglarze postanowili uhonorować kapitana pięknym dzwonem.

Licząca 280 miejsc postojowych Marina Kamień Pomorski wypełniła się niemal po brzegi. Odsłonięcia dzwonu dokonała Maria Towiańska-Michalska, wdowa po kapitanie, w towarzystwie burmistrza Stanisława Kuryłło i prezesa mariny Marka Świderskiego. W imieniu rodziny kapitana przemawiała Lidia Epp, córka która specjalnie na tę okazję przyleciała ze Stanów Zjednoczonych.

Życiorys kapitana przedstawił Zbigniew Zalewski, prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W sali klubowej mariny otwarto stałą wystawę poświęconą patronowi. Pamiątki przekazała rodzina i przyjaciele kapitana: Maria Towiańska-Michalska, Lidia Epp, Janusz Charkiewicz, Ryszard Krawczyk i Kazimierz Kosko.

–  Kpt. Zdzisław Michalski reprezentuje te wartości, które na co dzień chcemy wpajać naszym wychowankom i młodzieży z którą pracujemy – mówił podczas otwarcia uroczystości Marek Świderski, prezes mariny. – Są to patriotyzm, wierność, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność i honor. Z rozmów z wdową po kapitanie Michalskim wywnioskowałem, że był to bardzo pogodny człowiek, z dużym dystansem do siebie i otaczającego go świata.

Jak deklaruje Marek Świderski dzwon nie będzie tylko dekoracją. Pomiędzy 8 a 22 będą na nim wybijane szklanki, które na żaglowcach odliczały wachty. Marina ma być miejscem przyjaznym dla żeglarzy i mieszkańców Kamienia Pomorskiego, a wybijanie szklanek będzie nowym zwyczajem, który może z czasem przekształci się w tradycję. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ