< Powrót
5
czerwca 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

Ekstraklasa startuje w Szczecinie!

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się  6 i 7 czerwca w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Na starcie zobaczymy 12 załóg klubowych z całej Polski. Tytułu Mistrza Polski broni Giżycka Grupa Regatowa. 

W ciągu dwóch dni planowane jest rozegranie maksymalnie 30 wyścigów na akwenie przy Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Załogi startujące w systemie rotacyjnym na 6 jednakowych jachtach będą uczestniczyć w krótkich, 10-12 minutowych, wyścigach sędziowanych przez arbitrów na motorówkach.

Start regat w sobotę o godz. 10.30, zakończenie ok godz. 18.00. W niedzielę start o godz. 10.00 a zakończenie o godz. 16.00.

Na starcie zobaczymy 8 najlepszych ekip z zeszłego sezonu oraz 4 nowe, które awansowały z 1 ligi po sezonie 2019. Na pewno w roli faworytów wystartuje załoga Giżyckiej Grupy Regatowej ze sternikiem Markiem Stańczykiem, która pewnie wygrała zeszłoroczna edycję Ekstraklasy.

Kolejne mocne zespoły z zeszłorocznego rankingu to Legia Warszawa, Iskra AMW Gdynia, Pogoń Szczecin, Olsztyński Klub Żeglarski i Sztorm Grupa z Warszawy. Każda z tych ekip w zeszłym sezonie wiele razy meldowała się na czołowych miejscach w poszczególnych rundach i na pewno będzie groźna w walce o czołowe lokaty.

Ciekawie będzie prezentować się forma beniaminków czyli Yacht Clubu Gdańsk – zeszłorocznych zwycięzców 1 Ligi oraz Yacht Klubu Polski Gdynia, UKS Albatros Wolin i 77 Racing. Są to mocne, doświadczone załogi, które z pewnością będą w stanie włączyć się do walki o zwycięstwo.

– Poziom tegorocznej Ligi będzie bardzo wysoki i wyrównany. Do mocnej stawki zeszłorocznej, dochodzą bardzo załogi prowadzone przez doświadczonych, szybkich sterników jak Rafał Sawicki z YKP Gdynia czy Krzysztof Małecki z Yacht Club Gdańsk. Spodziewam się że wygrana w każdej rundzie będzie toczyć się do ostatniego wyścigu i nie będzie zdecydowanego faworyta. Zwiastuje to nam bardzo emocjonujący sezon  – ocenia Maciej Cylupa, organizator i komentator regat.

Wzorem ubiegłego roku, regaty będzie można śledzić na żywo w internecie.

– Kontynuujemy relacje tv na facebooku z wyścigów prowadzone i komentowane z wody z motorówki. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem kibiców, sympatyków i samych zawodników. Dodatkowo na brzegu będziemy prowadzić tzw. studia regatowe, omówimy regaty przed startem i po każdym dniu. Tegoroczne relacje wzbogacimy analizami taktycznymi z wykorzystaniem systemu SAP Sailing opartego na śledzeniu jachtów przez GPS. Komentować regaty będziemy we dwójkę z Maćkiem Cylupą, analizy prowadzić będzie Mistrz Polski z 2018 roku Szymon Jabłkowski, w tym sezonie w zaproszony przez nas do roli eksperta i analityka – wyjaśnia Zuzanna Czuryło, komentatorka regat.

Z 12 załóg w Ekstraklasie, wyłoniony zostanie Klubowy Mistrz Polski oraz 3 inne zespoły premiowane awansem do eliminacji Ligi Mistrzów. 4 najsłabsze zespoły zostaną relegowane do 1 Ligi, a na ich miejsce awansują 4 najlepsze zespoły z 1 Ligi.

Lista Startowa:

 1. GIZ – Giżycka Grupa Regatowa (sternik Marek Stańczyk),
 2. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk),
 3. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec),
 4. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec),
 5. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki),
 6. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko),
 7. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza),
 8. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski),
 9. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki),
 10. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (Rafał Sawicki),
 11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz),
 12. 77R – 77Racing Gdańsk (Paweł Ejsmont).

Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami będą  dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/.

System SAP Sailing umożliwi śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny będzie pod tym linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com.

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane będą na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska.

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.

Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, GSC Yachting, Centrum Żeglarskie w Szczecinie i portal zeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ