< Powrót
30
czerwca 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Energa Nord Cup

ENERGA NORD CUP: klasa ILCA rywalizowała w Gdańsku

Za nami trzy dni świetnego ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki w zakończonych 29 czerwca zmaganiach miał każdy.

Pierwszego dnia powiało 30 węzłów

Klasa ILCA rozpoczęła rywalizację na Zatoce Gdańskiej od bardzo wymagających warunków pogodowych. W porywach prędkość wiatru przekraczała 30 węzłów, co sprawiło zwłaszcza młodszym i mniej doświadczonym zawodnikom wiele trudności. Komisji Regatowej udało się rozegrać 3 wyścigi dla klas ILCA 7 i ILCA 6 oraz 1 wyścig dla klasy ILCA 4.

– To był bardzo dobry dzień, choć tak silnowiatrowe warunki może nieco zaskoczyły niektórych zawodników – podsumowywał pierwszy dzień regat klasy ILCA trener Wacław Szukiel z Nauticus Yacht Club Olsztyn. – Fala była duża, wiatr momentami wiał do 30 węzłów. Przez te warunki najmłodsza klasa ILCA 4 została w pewnym momencie odesłana na brzeg. Ale sprawdzałem wcześniej prognozy i taką miałem nadzieję, że tu w Górkach na ENERGA NORD CUP Gdańsk nam powieje. Chciałem żeby moi zawodnicy oswoili się z morskimi warunkami, bo czekają nas jeszcze zawody w Ustce i w Pucku.

W kolejnych dniach wiatr nieco osłabł i warunki pozwoliły na rozegranie zaplanowanych wyścigów w we wszystkich trzech klasach ILCA. W ostatnim dniu regat rywalizowali ze sobą zawodnicy klasy ILCA 4 we flotach złotej i srebrnej.

Energa Nord Cup

NORD CUP przyciąga żeglarzy notorycznie

Pierwsze miejsce w klasie ILCA 7 zajął Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa), o którym można powiedzieć, że jest stałym gościem w Górkach Zachodnich.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać – cieszył się po ceremonii wręczenia nagród. – Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych: od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym, jak i słabym wietrze. A Górki Zachodnie są świetne, bo mają świetne zaplecze na lądzie i super akwen, na którym częściej jest silny wiatr i większe zafalowanie.

Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk chętnie odwiedzają także żeglarze z zagranicy. Co ich przyciąga poza świetnym akwenem i rywalizacją na wysokim poziomie. Zapytaliśmy o to Maxa Steela reprezentującego Wielką Brytanię w klasie ILCA 6. Maks urodził się w Londynie, ale ma mamę Polkę.

– Lubię tu przyjeżdżać, bo jest bardzo ładna sceneria, „peacefull”, mili ludzie i dobre gofry – zachwalał zalety lokalizacji Maks. A jak oceniał swój występ?

– Jak na taki wiatr i moje warunki, to moje piąte miejsce mnie bardzo cieszy! – dodaje. – Była bardzo silna konkurencja, same duże chłopy nie tylko z Polski, ale też z Grecji, Łotwy i Litwy. Więc jak na moje warunki to bardzo dobrze.

Po regatach ENERGA NORD CUP Gdańsk Maks wybiera się także na mistrzostwa Świata klasy ILCA 6 do Dziwnowa i na mistrzostwa Europy do Gdyni – obie imprezy odbywają się w tym roku w Polsce!

W klasie ILCA 6 zwyciężyli Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) – najlepsza także w U19 kobiet. Najlepsi w kategorii U17 zostali Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań) i Litwinka Ema Kuodyte (Buriavimo mokykla Žiemys).

Energa Nord Cup

Silny wiatr to nie problem

Trzecie miejsce wśród kobiet w klasie ILCA 4 zajęła Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski), która najwyraźniej bardzo lubi pływać przy silnym wietrze.

– Pierwszy dzień był świetny, silny wiatr to nie jest kłopot, to odpowiednie warunki dla mnie – opowiada. – Potrafię utrzymać łódkę, potem wiatr osłabł i było trochę ciężko, więc w pozostałe dni pływałam bliżej 10 czy 15 miejsca. Teraz jadę trenować do Pucka, a za miesiąc na mistrzostwa Świata do Grecji.

W klasie ILCA 4 – mężczyźni zwyciężyli Julijs Kaugars (JSS) z Łotwy, najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn oraz Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań) – najlepsza również w U16 i U18 kobiet.

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

W dniach 30 czerwca – 2 lipca podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk będą się ścigać klasy 420, 470 i L’Equipe, a w weekend 1-2 lipca na Zatokę Gdańską znowu wypłyną jachty morskie – rozegrany zostanie Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open. Po weekendzie woda w okolicach Górek Zachodnich zaroi się od najmłodszych żeglarzy z klas Optimist A i B.

Harmonogram i bieżące informacje organizacyjne można znaleźć na www.nordcup.pl.

Wszystkich zapraszamy do odwiedzania miasteczka regat AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich oraz do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych – na Instagramie i Facebooku.

WYNIKI KLASA ILCA:

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH, wyścigi 24-26 czerwca.

Klasa ILCA 4 – mężczyźni

1 miejsce: Julijs Kaugars LAT (JSS) – najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn

2 miejsce: Piotr Trella (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia)

3 miejsce: Karol Gaj (TS Kuźnia Rybnik – sekcja żeglarska)

Klasa ILCA 4 – kobiety

1 miejsce: Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań – Klasa ILCA) – najlepsza także w U16 i U18 kobiet

2 miejsce: Asta Aperaviciute LTU (Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“)

3 miejsce: Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski)

Klasa ILCA 6 – mężczyźni

1 miejsce: Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin)

2 miejsce: Tymoteusz Wysocki (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska) – najlepszy w U19 mężczyzn

3 miejsce: Igor Mirowski (AZS Uniwersytet Warszawski)

Najlepszy w U17 mężczyzn został Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań)

Klasa ILCA 6 – kobiety

1 miejsce: Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) – najlepsza także w U19 kobiet

2 miejsce: Leja Savickate LTU (Bangputys)

3 miejsce: Julia Wróblewska (Yacht Klub Polski Gdynia)

Najlepsza w U17 kobiet została Ema Kuodyte LTU (Buriavimo mokykla Žiemys)

Klasa ILCA 7

1 miejsce: Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

2 miejsce: Oskar Ponto (KS AZS AWFiS Gdańsk) – najlepszy także w U21

3 miejsce: Juliusz Hebel CYP (NOLA)

Najlepszy w U19 został Marek Szczepankowski (SEJK Pogoń Szczecin)

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ