< Powrót
25
czerwca 2024
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski

Energa Nord Cup: pierwszy weekend za nami

Zakończył się pierwszy etap dziewiętnastej edycji regat Energa Nord Cup Gdańsk 2024. W weekend żeglarze na akwenie w Górkach Zachodnich zmagali się z silnym wiatrem, który w porywach osiągał prędkość nawet do 29 węzłów. W poniedziałek 24 czerwca wiatr osłabł jednak bez przeszkód udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi.

Długodystansowy Orvaldi B8 Race bez niespodzianek

 W piątek 21 czerwca inauguracyjny wyścig Orvaldi B8 wystartował punktualnie. Dziewiętnaście morskich jednostek przy silnym wietrze już po godz. 21 minęło półwysep Hel, a następnie popędziło w kierunku platformy B8. Po 13 godzinach 1 minucie i 2 sekundach metę na Wiśle Śmiałej jako pierwszy przekroczył jacht “Globe” (Polish Ocean Race/Yacht Club Sopot), zwycięzca w klasyfikacji OPEN.

– Spodziewam się, że będzie szybko, komputerowa symulacja pokazywała wczoraj, że wyścig zajmie nam 13h. Może uda się szybciej – trafnie jeszcze przed rozpoczęciem rejsu oceniał swoje możliwości sternik “Globe” Zbigniew Gutkowski. – Mi ten wiatr jest na rękę, ale są jeszcze inne szybkie jachty więc zobaczymy.

Prognoza sternika ziściła się niemal co do minuty. W klasyfikacji ORC A zwyciężył “Saling Factory” z Jackiem Chabowskim za sterem, w ORC B “Double Scotch” i sternik Przemysław Rzepecki, a w KWR jako jedyny startujący “Eljacht” prowadzony przez Tomasza Jankowskiego.

Wręczenie nagród za Orvaldi B8 Race odbędzie się dopiero w kolejny weekend 30 czerwca po zakończeniu innych zaplanowanych podczas Energa Nord Cup Gdańsk 2024 wyścigów dla jachtów morskich czyli Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych i Pantaenius Nord Cup Classic.

 Wietrzny weekend na Zatoce

Od soboty 22 czerwca do niedzieli 23 czerwca na wodach Zatoki Gdańskiej panował już znacznie większy tłok, ścigało się jednocześnie dziewięć klas: RS21, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, FD, Europa, Finn, OSF i L’Equipe.️

– Warunki były trudne, sporo wiało, wyzwaniem było popływanie na genakerze. Dużo jazdy ślizgowej, na halsówce walka z trymem, z przeciwnikami, ale też z krótką niewygodną falą – opowiadał Bartek Wójciak, sternik w klasie RS21.

Silnowiatrowe warunki ewidentnie sprzyjały załogom litewskim, które zajęły dwa pierwsze miejsca w RS21 Cup. Zawodnicy w klasie Open Skiff także nie narzekali na wiatr.

– Wymagające, wietrzne warunki są o tyle fajne, że trzeba włożyć w to dużo siły i dobrze pływać, ale dzięki temu można wygrać – mówił Filip Słomka-Polonis (Klub Żeglarski Horn Kraków), zwycięzca w kategorii do lat piętnastu w klasie OSF. – Konkurencja była wymagająca, zawodnicy na wysokim poziomie, ale kluczem do mojej wygranej było balastowanie.

Klasy OSF, RS21, Finn i FD zakończyły wyścigi w niedzielę 23 czerwca, natomiast Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, Europa i L’Equipe ścigały się jeszcze po weekendzie. W poniedziałek 24 czerwca wiatr znacznie osłabł, więc w ciągu trzech dni wyścigów żeglarze mieli pełen przekrój warunków wietrznych jakie mogą być na wodzie.

– To było świetne ściganie na wysokim poziomie, z czołówką polskich zawodników na najlepszym akwenie w Polsce – podsumowała Weronika Folmer (Klub Sportowo-Turystyczny “Elektryk” Grudziądz), zwyciężczyni w klasie Europa. – Podczas wyścigów trzeba było bardzo dobrze czytać zmiany wiatru i nie robić wysokości w odkrętkach.

Weronika tak bardzo lubi akwen w Gdańsku Górkach Zachodnich i pływanie na łódkach jednoosobowych, że postanowiła wziąć udział w gdańskich regatach także w klasie ILCA6.

Co dalej podczas Energa Nord Cup Gdańsk 2024?

W dniach 25-27 czerwca na Zatokę Gdańską wypłyną klasy ILCA 4, 6 i 7, a w weekend 28-30 czerwca znowu ścigać się będą jachty morskie, rozegrane zostaną Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych oraz Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open. Na wodzie pojawią się a także dawno nie widziane na regatach w Gdańsku klasy Omega i Nautica 450 oraz Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski).

Pełne wyniki i szczegółowe relacje: Energa Nord Cup Gdańsk 2024.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ