< Powrót
26
września 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Zbigniew Bosek/Wikipedia

Etiuda o żaglowcu

„Fryderyk Chopin” to jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców. Aż dziw, że do tej pory nie doczekał się książki na swój temat.

To tym bardziej zdumiewające, że „Fryderyk Chopin” – najmłodszy spośród polskich żaglowców – jest absolutnym liderem w ilości zdobytych trofeów żeglarskich, których ma na swoim koncie więcej niż „Dar Pomorza” czy „Dar Młodzieży”. Na dodatek jest jedyną jednostką swojego rodzaju, która pod biało-czerwoną banderą, rokrocznie pokonuje ocean z młodzieżą na pokładzie.

Cieszyć się zatem należy, że lukę tę nadrobić postanowił Krzysztof Romański, znany specjalista od żaglowców. Wykorzystując 30-lecie „Fryderyka Chopina” wypadające w ub. roku napisał książkę o nim. Niestety ukazała się ona wówczas w tak małym nakładzie, że mało kto miał szansę się z nią zapoznać. Na szczęście ukazało się jej drugie wydanie.

Praca Romańskiego zawiera komplet informacji o „Fryderyku Chopinie”. Jest szczegółowa historia żaglowca, jest kilkanaście wywiadów z ludźmi związanymi ze statkiem, obszerne kalendarium i mnóstwo zdjęć. Słowem, wszystko czego oczekiwać możemy od wydawnictwa jubileuszowego w najlepszym jego znaczeniu.

A, że dodatkowo – jak to zwykle u Romańskiego – czyta się to bardzo dobrze dodawać już chyba nie trzeba.

„Fryderyk Chopin”. Etiuda brygowa. 30 lat żaglowca”, Krzysztof Romański, 3Oceans, str. 432, (www.3oceans.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ