< Powrót
11
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
NMM
Noc Muzeów 2022
Zabytkowe jachty i łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Europejska Noc Muzeów 2022: Moc morskich atrakcji

Rejsy Pomeranką, pokazy grup rekonstrukcyjnych i marynarskie gawędy to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Europejską Noc Muzeów 2022, która odbędzie się w sobotę 14 maja.

Europejska Noc Muzeów organizowana jest w Polsce od 2003 roku. Szybko stała się popularnym wydarzeniem kulturalnym przyciągając setki tysięcy zwiedzających. Każdego roku w muzeach nie brakuje też atrakcji dla miłośników tematyki morskiej i rzecznej. Tym razem nie będzie inaczej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Noc Muzeów 2022Bogaty program na sobotę 14 maja przygotowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Oprócz możliwości zwiedzenia wystaw – m.in. poświęconych dawnym żaglowcom i historii polskiej Marynarki Wojennej – za symboliczną złotówkę, instytucja przygotowała też dodatkowe atrakcje. Zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych, zobaczyć archiwalne zdjęcia polskiej Marynarki Wojennej, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz zjeść wojskową grochówkę. Start o godzinie 19. Dodatkowo na ORP Błyskawica otwarta zostanie wystawa „ORP Błyskawica – wierny okręt”.

Szczegółowe informacje

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

W tym roku placówka przygotowała atrakcje pod hasłem „Morskie tradycje Elbląga”. Od godziny 15 chętni mogą wziąć udział w  rejsach tradycyjną łodzią Pomeranką po rzece Elbląg. O 16 zaplanowano spacer z przewodnikiem po elbląskich portach, przystaniach i stoczniach. O godzinie 18 rozpoczną się natomiast atrakcje w muzeum. W budynku Gimnazjum obejrzeć można będzie wystawę „Żaglowce Adama Werki” oraz wysłuchać wykładów poświęconych m.in. słynnej bałtyckiej podróży Wulfstana z końca IX wieku i kontaktom handlowym średniowiecznego Elbląga. Z kolei na dziedzińcu muzeum będzie można zobaczyć pokazy nurkowania.

Szczegółowe informacje

Muzeum Odry we Wrocławiu

Zwiedzanie zabytkowych odrzańskich jednostek, morskie opowieści kapitanów żeglugi śródlądowej oraz prezentacja działalności wrocławskich klubów żeglarskich i kajakarskich. To tylko część atrakcji przygotowanych przez Muzeum Odry we Wrocławiu, zarządzanego przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki. Noc Muzeów startuje o godzinie 18 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

Szczegółowe informacje

Narodowe Muzeum Morskie

W Europejską Noc Muzeów oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu otwarte będą do północy, a wstęp do nich kosztował będzie tylko 1 zł. Będzie to okazja nie tylko do obejrzenia wystaw stałych i czasowych, ale też skorzystania z dodatkowych atrakcji. W Muzeum Wisły w Tczewie na najmłodszych czekają zajęcia plastyczne i zabawy z magnesem. Z kolei w Ośrodku Kultury Morskiej i Spichlerzach na Ołowiance będzie można wziąć udział w akcji „Zostaw pamiątkę w Kapsule Czasu”. Zebrane przedmioty trafią w przyszłości w kapsule do wyremontowanego Żurawia.

Szczegółowe informacje

Noc Muzeów 2022

Planetarium im. A. Ledóchowskiego – Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Obejrzeć nocne niebo w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można dzięki Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni. Od godziny 18 w planetarium (gmach Wydziału Nawigacyjnego, wejście od strony basenu żeglarskiego) co pół godziny odbywać się będą pokazy. Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego „Nawigator”.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ