< Powrót
14
maja 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Narodowe Muzeum Morskie
Europejska Noc Muzeów
Atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów znaleźć można m.in. w Żurawiu i Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku.

Europejska Noc Muzeów przed nami

Rodzinna gra muzealna o zwierzętach „Daru Pomorza”, warsztaty szkutnicze i rejsy po Wiśle – to tylko część atrakcji przygotowanych na przypadającą w sobotę 18 maja Europejską Noc Muzeów.

Co roku w połowie maja przypada Europejska Noc Muzeów, czyli wielkie wydarzenie kulturalne organizowane w muzeach i innych instytucjach. W Polsce odbywa się ona od 2003 roku, gromadząc setki tysięcy zwiedzających. W ofercie różnych instytucji często pojawiaj się motywy wodniackie, morskie i żeglarskie. Nie zabraknie ich również tym razem.

Narodowe Muzeum Morskie

W sobotni wieczór najwięcej żeglarskich atrakcji będzie można znaleźć w Gdyni na pokładzie statku-muzeum „Dar Pomorza”. Żaglowiec będzie można samodzielnie zwiedzić i wziąć udział w grze muzealnej o zwierzętach, które mieszkały na tej jednostce. Na najmłodszych czeka zaś malowanie twarzy i pamiątkowe przypinki ze zwierzętami. Odwiedziny w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie będą okazją do wzięcia udziału w warsztatach szkutniczych i prezentacji tradycyjnych technik budowy drewnianych łodzi. Tradycyjnie w placówce będzie można obejrzeć też zabytkowe jachty, w tym „Opty”, na którym Leonid Teliga opłynął świat.

Szczegółowe informacje

Noc Muzeów będzie też okazją do obejrzenia nowych wystaw w wyremontowanym gdańskim Żurawiu. Zwiedzający będą mogli poznać m.in. sposoby nawigacji przy wchodzeniu do portu, techniki budowy nowożytnych żaglowców i rozrywki portowej tawerny. Z kolei w Ośrodku Kultury Morskiej będzie można zobaczyć film o związkach hanzeatyckiego Gdańska z Norwegią oraz dowiedzieć się, jak działały dźwigi Żurawia i jak wygląda proces konserwacji zabytków.

Szczegółowe informacje

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Europejska Noc MuzeówWiele atrakcji w sobotni wieczór znaleźć będzie można również na ORP „Błyskawica” oraz w gmachu głównym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Muzealnicy przygotowali m.in. pokazy wirtualnej rzeczywistości – spacer po okręcie podwodnym, wystawę historycznej broni, pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz kuchnię polową z wojskową grochówką.

Szczegółowe informacje

Muzeum Krakowa

Przystani Muzeum na bulwarze Rodła odbędzie się wspólne muzykowanie razem z wiślanymi flisakami. Muzyków znaleźć można na należącym do muzeum galarze „Szwajcarka”.

Szczegółowe informacje

Barka „Lemara” w Bydgoszczy

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć nie tylko stałą wystawę poświęconą szyperstwu i żegludze śródlądowej, ale również dwie ekspozycje przygotowane specjalnie na tę okazję przez bydgoskich kolekcjonerów. Ponadto zaplanowano pchli targ, a na koniec wieczoru na pokładzie odbędzie się potańcówka w stylu Nowego Orleanu.

Szczegółowe informacje

Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy

Gratka dla miłośników techniki. Oprócz zwiedzania z przewodnikami wystaw poświęconych kanałowi i żegludze śródlądowej odbędą się też prelekcje historyczne oraz koncert muzyki z XVIII wieku.

Szczegółowe informacje

Nocne spacery po Wiśle w Warszawie

W stolicy będzie można wziąć udział w darmowych, nocnych rejsach na galarach, czyli tradycyjnych wiślanych jednostkach. Każdy potrwa pół godziny, a dzięki audioprzewodnikom uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o wiślanej żegludze.

Szczegółowe informacje

Fundacja Rok Rzeki Wisły w Warszawie

Pod hasłem „opowieści starej szkuty” obchodzić Europejską Noc Muzeów w Warszawie będzie Fundacja Rok Rzeki Wisły. W Porcie Czerniakowskim na zwiedzających czeka m.in. drewniana szkuta „Dar Mazowsza”, krótkie rejsy flisacką łodzią oraz opowieści o skarbach zatopionych w Wiśle.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ