< Powrót
10
maja 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Archiwum Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów miłośnicy morza i żagli będą mieli co oglądać.

Europejska Noc Muzeów na polskim wybrzeżu już 13 maja

Już w sobotę 13 maja Europejska Noc Muzeów. Oto nasze propozycje dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją morską i żeglarską wiedzę oraz spędzić miło czas.

Gdańsk – Narodowe Muzeum Morskie

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.

Wikingowie na Ołowiance

Każdy, kto wieczorem 13 maja odwiedzi Spichlerze na Ołowiance, ryzykuje spotkanie z uzbrojonymi wikingami – rekomenduje imprezę gdańskie muzeum. Skandynawscy wojowie z drużyny Naglfar nie tylko stoczą pojedynki, ale również zaprezentują historyczne uzbrojenie, rękodzieło i zwyczaje.

Gości, którzy zechcą poznać historię i kulturę wikingów od strony naukowej, muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Truso. Legenda Bałtyku”, które poprowadzą archeolodzy: Paweł Litwinienko i dr Krzysztof Kurzyk. Na najmłodszych czekają gry i zabawy, najwytrwalsi zaś będą mogli wziąć udział w quizie, w którym stawką są wyjątkowe nagrody – zwycięskie pozowanie do wikińskiego portretu lub własnoręczne wykonanie glinianej łodzi wikingów

Noc na pokładzie „Sołdka”

Industrialny, portowy klimat nocy na statku poczują goście, którzy wieczorem 13 maja odwiedzą statek-muzeum „Sołdek”, cumujący przy nabrzeżu Ołowianki. Zwiedzający, poznając historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w., odwiedzą najgłębsze i najbardziej tajemnicze zakamarki statku. W dziobowej ładowni nr 2 goście zobaczą wyjątkową wystawę modeli „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”, zaś pokład główny i mostek kapitański staną się jedynym w swoim rodzaju punktem widokowym na nocny Gdańsk. Dodatkowo, każdy, kto tej nocy odwiedzi ”Sołdka”, będzie mógł zabrać ze sobą odrobinę jego historycznego ładunku.

Gdynia – Jubileuszowa noc „Daru Pomorza”

Tegoroczną Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby, jako statek-muzeum. O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum”. Wystawie będzie towarzyszyła specjalna prelekcja kustoszki „Daru Pomorza”, Arlety Gałązki. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie z kustoszką obowiązują zapisy. Zwiedzający będą mogli również premierowo obejrzeć film z okazji 40-lecia statku-muzeum. Na rodziny z dziećmi będzie zaś czekać książeczka edukacyjna do uzupełnienia w trakcie spaceru po żaglowcu. Nocne zdjęcia na tle „Daru Pomorza” zyskają 13 maja wyjątkową barwę – aż do północy statek będzie lśnił uroczystą iluminacją.

“Dar Pomorza” też będzie można zwiedzać

Tczew – Podróż dookoła świata w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Niekonwencjonalna podróż ku odległym krainom czeka na zwiedzających podczas Nocy Muzeów w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków. Głównym punktem wieczoru będzie koncert chóru studentów Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy wykonają pieśni Georga Philipa Telemanna ze zbioru „Singende Geographie” z 1708 r. To barokowe dzieło, którego tytuł można tłumaczyć dosłownie jako „Śpiewając Geografię”, jest poetyckim opisem podróży ku egzotycznym i dalekim lądom. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na koncert obowiązują wcześniejsze zapisy. Kurator zbiorów etnograficznych NMM, Artur Fonżychowski, podczas Nocy Muzeów zaprezentuje gościom unikatową kolekcję tradycyjnych łodzi, pochodzących z 18 różnych miejsc w Europie, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Północnej. Entuzjaści nowych technologii zobaczą pokaz skanowania zabytków w 3D, na rodziny z dziećmi będzie czekać z kolei stanowisko z niespodziankami oraz fotobudka. Noc Muzeów w Tczewie to również doskonała okazja do odwiedzenia sąsiadującego z CKWS Muzeum Wisły – wystawy stałej oraz kończącej się wkrótce ekspozycji czasowej „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”.

Hel – Sekrety konserwacji zabytków w Muzeum Rybołówstwa

Po raz pierwszy w historii helskiej Nocy Muzeów goście Muzeum Rybołówstwa będą mogli zajrzeć do tajemniczego świata, w którym konserwatorzy zabytków utrwalają bezcenne przedmioty sprzed setek lat. Nasi specjaliści opowiedzą, co mają wspólnego ze… służbą zdrowia, przybliżą specyfikę pracy przy konserwacji zabytków pochodzących z badań archeologicznych, a także zaprezentują różne metody konserwacji zabytków metalowych i łączonych oraz materiałów organicznych. Na zwiedzających czeka nastrojowa wystawa malarstwa: „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”, a także niepowtarzalne widoki nocnego Helu i Zatoki Gdańskiej z wysokości wieży muzeum.

Gdańsk – Muzeum II Wojny Światowej

W sobotę, 13 maja muzeum zaprasza na pokazy filmowe wraz z prelekcją filmoznawcy dr. hab. Krzysztofa Kornackiego, które odbędą się w sali kinowej MIIWŚ. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z materiałami archiwalnymi dotyczącymi przedwojennego Pomorza. „Zaślubiny z morzem”, „Pomorze”, „Szlakiem Mew”, „Batory – pierwszy rejs do Nowego Jorku”, „Podróż Daru Pomorza do Sztokholmu” – to filmy poruszające tematykę polskiego rybołówstwa oraz połowów dalekomorskich. Pokazy rozpoczną się o godz. 16.

Gdynia – Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica zapraszają na stałe wystawy jak „Zbrojownia Marynarki Wojennej”, „Mamy rozkaz Cię utrzymać” czy „W świecie dawnych żaglowców” ale także atrakcje przewidziane specjalnie na Noc Muzeów z 13 na 14 maja. Wśród nich będą m.in. ekspozycja broni wewnątrz pojazdu, namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni, nauka pierwszej pomocy, możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II. Nie zabraknie także kuchni polowej z grochówką. Wstęp od godz. 19 do 1.

Model okrętu podwodnego “Orzeł” podarowany MMW przez prof. Mariana Zembalę

Gdynia – Muzeum Emigracji

W gdyńskim Muzeum Emigracji, mieszczącym się w zabytkowym gmachu przedwojennego Dworca Morskiego także znajdziecie wiele morskich akcentów. Ważny fragment wystawy poświęcony jest podróży przez Atlantyk, którą odbywali polscy emigranci, do zobaczenia jest też m.in. model statku pasażerskiego „Batory”.

13 maja wstęp w godzinach 19-24 jest bezpłatny.

Ustka – Muzeum Ziemi Usteckiej

W sobotę 13 maja odwiedzając to muzeum będzie można zobaczyć dwie interesujące wystawy morskie. Pierwsza to wystawa miniaturowych modeli okrętów i innych jednostek pływających, a druga to wystawa węzłów marynarskich z kolekcji Andrzeja Kurasińskiego. Muzeum będzie czynne od godz. 11 do 16.

Dziwnów – Morskie Centrum Nauki Nautica Park

W sobotę 13 maja w Dziwnowie będzie okazja, żeby zobaczyć niecodzienne eksperymenty oraz przejść morskie próby. Będzie też można sprawdzić się w roli…rozbitka. Muzeum zapowiada na ten dzień dwie godziny niezapomnianych wrażeń i mnóstwo ciekawostek. Nautica Park mieście się w Dziwnowie przy ul. Parkowej 6a. Wstęp w godz. 10-18. Rezerwacje tel: 690 504 308.

Kołobrzeg – Skansen Morski

W skansenie działającym w ramach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu można zwiedzić dwa okręty stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.

Skansen mieści się przy ul. Bałtyckiej 31, Port Rybacki (Reduta Solna). Rezerwacje dla grup: tel. 518-296-026. Godziny otwarcia: 9-16.

Świnoujście – Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Placówka mieści się w budynku byłego ratusza, będącym najstarszą budowlą w mieście. Zwiedzający znajdą tu zbiory dotyczące historii miasta związanego z Bałtykiem i dzieje połowów ryb. Zobaczą też wystawę poświęconą florze morza bałtyckiego oraz dowiedzą się jakich narzędzi używali dawniej rybacy. Na prezentowanych tam wystawach znaleźć można m.in. modele żaglowców, instrumenty i pomoce nawigacyjne, w tym zabytkowe lunety, lornetki, kompasy, chronometry i globusy gwiazdowe. Muzeum mieści się przy Placu Rybaka 1 w Świnoujściu. Wstęp jest możliwy w godz. 9-17.

Szczecin – Muzeum Narodowe

W sobotę w gmachach muzeum w Szczecinie dostępnych będzie niemal 30 wystaw tematycznych. Wśród nich jest także ta, która opowiada o „Kulturze i historii Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”. Na niej można zobaczyć związki miasta z morzem, portem i żeglugą. Muzeum w sobotę 13 maja będzie czynne w godz. 18-24.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0