< Powrót
17
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Narodowe Muzeum Morskie
Europejska Noc Muzeów
Lądowanie w Normandii będzie głównym motywem obchodów Europejskiej Nocy Muzeów na „Sołdku” i nabrzeżach Ołowianki.

Europejska Noc Muzeów w morskim klimacie

W sobotę 18 maja w całej Polsce odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Sprawdzamy jakie żeglarskie i morskie atrakcje przygotowano z tej okazji.

Tradycyjnie najbogatszą ofertę zaprezentowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Nabrzeże Ołowianki zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję latem 1944 roku. Statek-muzeum „Sołdek” zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione w pomieszczenia wojskowego transportowca.

Umundurowani żołnierze zaprezentują sceny z ostatnich godzin przed słynnym D-Day: gromadzenie sprzętu, zapasów amunicji i paliwa oraz całego niezbędnego ekwipunku. Słynne jeepy Willys MB będą w gotowości do lądowania na plażach Normandii, ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza. Dla głodnych, nie tylko wrażeń, znajdzie się gorący posiłek. Podczas Nocy Muzeów gotować dla wszystkich będą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Hell on Wheels! W Spichlerzach z kolei będzie można zwiedzić wystawę „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”, opowiadającą o flotyllach rzecznych II RP.

Na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Noc Muzeów będzie można dowiedzieć się co nieco o morskich potworach podczas gry miejskiej zorganizowanej wspólnie z Wydziałem Kultury w Gdyni. Dodatkowo zwiedzający będą mogli poznać różne rodzaje muszli, a także dowiedzieć się, jak walczy się z ich przemytem.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie przygotowało eksperymenty fizyczne i chemiczne, a dodatkowo będzie można tam odkryć niedostępne wnętrza zabytkowych modeli i historycznych jachtów.

Szczegóły

Noc Muzeów jest także okazją do poznania jednego z najsłynniejszych polskich żaglowców, czyli „Zawiszy Czarnego”. Centrum Wychowania Morskiego ZHP przygotował specjalną godzinną grę, dzięki której można poznać żaglowiec i spróbować swoich sił w żeglarskich wyzwaniach. Zwiedzanie żaglowca będzie możliwe od godziny 19. Wcześniej, o godzinie 16, na pokładzie odbędzie się wodowanie książki Miry Urbaniak „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca”.

Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu i obchodach Tygodnia Zawiszy Czarnego

Bogatą ofertę przygotowało również Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wśród atrakcji znalazł się występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW, kuchnia polowa z wojskową grochówką oraz pokazy przygotowane m.in. przez Biuro Hydrograficzne MW i grupy rekonstrukcji historycznej: „Sojusz”, „Fort”, „G.O.O.D”, MDLot, „Obrona Wybrzeża”, „Tobie Polsko”, „Task Force 41”, GRH „North Regiment”. Zwiedzać będzie można również okręt ORP Błyskawica.

MMW

W Europejską Noc Muzeów tradycyjnie otwarta będzie Twierdza Wisłoujście, oddział Muzeum Gdańska. Będzie to okazja do nocnego zwiedzenia kazamat, obejrzenia filmu o dawnych mieszkańcach twierdzy oraz zjedzenia czegoś pysznego przy ognisku.

Szczegóły

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ