< Powrót
19
marca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Andrea Carloni/Yacht Club Portopiccolo
Sportboat ORC

Europejskie mistrzostwa Sportboat ORC

29 maja rozpoczną się we Włoszech Mistrzostwa Europy Sportboat ORC 2018. Akwenem regat będą Zatoka Triesteńska i północny Adriatyk, a bazą Yacht Club Portopiccolo niedaleko Triestu. Zawody potrwają do 3 czerwca.

W regatach wezmą udział załogi startujące na łodziach o długości od 6 do 9,15 m, spełniających kryteria łodzi sportowej klasy ORC. Będą to m.in. jachty klas Delta 84, Zero, Miniton Proto, Este 24 OD, Platu25 OD.

Mistrzostwa są otwarte dla załóg z całego świata, a jedynym warunkiem ograniczającym jest zasada startu w poszczególnych dywizjach maksymalnie 30 jachtów z danego kraju. Organizatorzy przewidują wstępnie podział na trzy dywizje, w zależności od typu i długości jachtów. Łodzie muszą posiadać aktualny certyfikat ORC International lub ORC Club.

Pierwsze dwa dni imprezy to czas przeznaczony na pomiary i inspekcje. 31 maja rozpoczną się zmagania na wodzie. Zaplanowano siedem wyścigów, w tym jeden przybrzeżny.

Organizatorami regat Sportboat ORC są Yacht Club Portopiccolo i Diporto Nautico Sistiana. Zawiadomienie o regatach, lista startowa, informacje o opłatach i zasadach udziału dostępne są na stronie orcsportboat2018.eu.

Włoskie regaty jachtów sportowych będą pierwszą dużą, międzynarodową imprezą formuły ORC, jaka zostanie rozegrana w tym roku. Od 12 do 20 lipca potrwają Mistrzostwa Świata ORC. Ich gospodarzami będą Holendrzy, a udział w zmaganiach wezmą dwa polskie jachty „Quanta” i „Oiler.pl”. Skipperem „Oilera.pl” jest jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy, Zbigniew Gutowski (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej). Za sterem „Quanty” stanie Andrzej Zieliński (JK im. Conrada Gdańsk). Z kolei od 8 do 15 września w Limasol na Cyprze odbywać się będą Mistrzostwa Europy ORC.

W ubiegłym roku mistrzostwa starego kontynentu formuły ORC organizowane przez Pomorski Związek Żeglarski i Miasto Gdańsk gościły nad Motławą. Tytuły żeglarskich mistrzów Europy wywalczyły załogi jachtów „Blue Nights” z Finlandii w klasie A, ich rodacy ścigający się na jachcie „Xini Freedom” w klasie B i szwedzcy żeglarze na jachcie „Pro4u/Malin” w klasie C.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ