< Powrót
4
lipca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak
ewolucja

Ewolucja w przepisach dotyczących regat morskich

Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego opracowała nowe zasady wyłaniania organizatorów morskich żeglarskich mistrzostw Polski. Jak deklaruje przedstawiciel Komisji Krystian Szypka, wprowadzone zmiany to raczej ewolucja niż rewolucja, ale porządkują wiele najważniejszych kwestii.

– Po pierwsze nowe regulacje zbliżają nasze przepisy do standardów opartych na zachodnich doświadczeniach żeglarstwa morskiego – wyjaśnia Krystian Szypka. – Dzięki temu regaty morskie będą bezpieczniejsze, wzmocni się ich ranga, a ich organizacja będzie bardziej przejrzystsza. Jeszcze silniejszy akcent będzie teraz położony na spełnianiu wymogów bezpieczeństwa przez uczestników regat i organizatorów. Tutaj odwołujemy się do zapisów stosowanych przez World Sailing –Offshore Special Regulations. Z drugiej jednak strony nie należy obawiać się, że nowe przepisy wywrócą do góry nogami całą dotychczasową praktykę żeglarską. Przeprowadzamy ewolucję, a nie rewolucję.

Ewolucja oznacza, że jedną z istotnych zmian będzie teraz stosowanie przelicznika ORC International, czyli jednej formuły przelicznikowej podczas regat mistrzowskich. Inna, to przejrzystsze zasady dotyczące samych imprez mistrzowskich.

– Będziemy zatem mieli mistrzostwa Polski w kategoriach samotników, załóg dwuosobowych oraz załogowe, a każde z nich będzie organizowane raz w roku – mówi Krystian Szypka. – Prawo do ich organizacji i używania określenia Mistrzostwa Polski czy Puchar Polski będzie przypisane do konkretnej imprezy w danym roku. Odchodzimy od stosowanego dotychczas modelu, w którym organizatorzy przeprowadzali własne regaty o tak zwanej randze mistrzostw, co mogło prowadzić do nieporozumień i niejasności.

Ponadto, organizatorzy zobowiązani będą do stosowania wyłącznie nazwy Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski, ewentualnie z dopiskiem Załóg Dwuosobowych lub Samotników. Uzupełnienie tej formuły o nazwę sponsora zależeć będzie każdorazowo od decyzji zarządu PZŻ. Chcąc przeprowadzić regaty mistrzowskie, wyłoniony w konkursie organizator będzie musiał podpisać umowę ze Związkiem, której postanowienia zgodne będą z przepisami opracowanymi przez World Sailing.

Nowe przepisy PZŻ

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ