< Powrót
23
stycznia 2024
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
JachtFilm
Kadr z filmu „Morski włóczęga. Wyprawa >>Gold of Bengal<<”, który będzie prezentowany na festiwalu JachtFilm w Gdyni.

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm ponownie zawita do Gdyni

Siedem filmów z całego świata będzie można obejrzeć w weekend 24-25 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni podczas 12. Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazuje prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce oraz uniwersalne emocje im towarzyszące. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

JachtFilm

Program tegorocznej edycji jest bardzo eklektyczny, czyli każdy znajdzie tu historię dla siebie. Będą historie mocno przygodowe („Sailau”). Będzie coś dla miłośników żeglarskiego hi-tech, wielkich oceanicznych regat z polską nutą w tle, czyli film „Wszystko albo nic”, oraz dla miłośników żeglowania low-tech, czyli żeglowania z kurami i sadzonkami ziemniaków na łodzi zbudowanej w Bangladeszu („Morski włóczęga”). Pokażemy film z dalekiej Republiki Południowej Afryki o rejsie małym Optimistem wokół oceanicznego wybrzeża tego kraju. Wielką atrakcją będą dwa polskie filmy. Jeden z nich to poruszający reportaż o organizowanych rejsach dla polskich oraz ukraińskich dzieci z domów dziecka „Rejs dobrych mocy”. Drugi to nigdzie wcześniej niepublikowany film „Niepokonany, niepokonani” z próby pobicia rekordu prędkości wokół ziemi znanego polskiego żeglarza regatowego Romana Paszke na jachcie „BPH”. Kapitan Paszke będzie też gościem festiwalu.

Festiwal jest atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale dla miłośników wszelkiego rodzajów sportów i aktywności outdoorowych. Jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. To również  jedyna okazja do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Produkcje zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub z polskim lektorem.

SOBOTA 24 lutego, godz. 15.00-20.00
Wszystko albo nic/ Anglia / 2022 / 66 minut
Rejs Dobrych Mocy/ Polska / 2023 / 22 minuty
Morski włóczęga. Wyprawa „Gold of Bengal”/ Francja / 2014 / 52 minuty
Niepokonani, niepokonany. / Polska / 2004 / 40 minut
(po filmie spotkanie z kpt. Romanem Paszke.)

NIEDZIELA 25 lutego, godz. 15.00-19.00
252 dni samotności/ Estonia / 2020 / 54 minuty
Optimista/ RPA / 2017 / 50 minut
Sailau/ Dania / 2023 / 60 minut

BILETY
SOBOTA:
https://www.biletomat.pl/bilety/jachtfi … ota-24651/
NIEDZIELA:
https://www.biletomat.pl/bilety/jachtfi … ela-24652/
Karnet na oba dni:
https://www.biletomat.pl/bilety/zamowie … ota-24651/

Współorganizatorem Festiwalu jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Partnerami są: Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej Lechosław Bar oraz Pomorski Związek Żeglarski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Patronem medialnym festiwalu są: Żeglarski.info, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Magazyn Żeglarstwo i Trójmiasto.pl.

Szczegółowe opisy wszystkich filmów na stronie www.jachtfilm.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ