< Powrót
11
sierpnia 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
rokwisly.pl

Festiwal nad brzegiem Wisły

Włocławek, Ciechocinek i Toruń – trzy kujawsko-pomorskie miasta będą gospodarzami Festiwalu Wisły, który potrwa od 12 do 15 sierpnia w ramach obchodów Roku Wisły.

W programie Festiwalu znalazły się między innymi koncerty, wystawy, jarmarki, regaty, parady, ale przede wszystkim będzie on okazją do spotkania z królową polskich rzek, tradycją i historią tworzoną przez ludzi z nią związanych.

Będzie także sposobność poznania tradycji żeglarskich Francji, skąd przypłyną tamtejsi żeglarze. To właśnie we Francji, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie – Festiwal Loary.

Nie zabraknie prezentacji nadwiślańskich smaków, od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i inne przysmaki. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy i warsztaty.

Festiwalowe miasta leżą na jednym z najbardziej malowniczych odcinków Wisły. Nie brakuje tam wysp z ostojami dzikiej przyrody, malowniczych ruin średniowiecznych zamków czy urokliwych wsi. Walory położonego nad najdłuższą polską rzeką regionu będą mogli docenić wszyscy, którzy w najbliższych dniach będą uczestniczyć w zaplanowanych na czas festiwalu imprezach.

Program Festiwalu

Rok 2017 ogłoszony został uchwałą Sejmu Rokiem Wisły, a pomysłodawcami takiego uhonorowania najsłynniejszej polskiej rzeki byli jej miłośnicy, którzy powołali Społeczny Komitet Obchodów Roku Wisły.

W ramach tej akcji przez cały rok w różnych miastach związanych z królową polskich rzek organizowane są wydarzenia popularyzujące historię, tradycję i kulturę nadwiślańskich regionów oraz ich mieszkańców. Nie brakuje akcentów sportowych – regat na Wiśle, a także bardziej ekstremalnych wyczynów.

Jednym z nich jest spływ tratwą „Arka Józefa” spod Tykocina do Gdańska. W role flisaków wcielili się członkowie 7 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Szara Szekla” z Łap (Hufiec ZHP Białystok) z doświadczonym żeglarzem, drużynowym ks.prof. Józefem Łupińskim na czele.

Harcerze sami zbudowali tratwę, a trasa spływu liczy 700 km i wiedzie od Łomży, m.in. przez Warszawę, Włocławek, Toruń, Grudziądz, Tczew, do Gdańska. W przedsięwzięciu wspiera harcerzy Liga Morska i Rzeczna, której kapelanem jest ks. prof. Łupiński. Harcerska tratwa spodziewana jest w Gdańsku w sobotę 12 sierpnia.

Trasa spływu 

Imprezy organizowane w ramach obchodów Roku Wisły potrwają do listopada. Pełne kalendarium wydarzeń z ich opisem znajduje się na stronie Roku Wisły.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ