< Powrót
24
lutego 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Marek Rużyk/mat. prasowe
targira-art

Festiwal Targira-Art na Dolnym Śląsku z żeglarskim motywem

Od 5 do 7 czerwca w Świebodzicach na Dolnym Śląsku trwać będzie X Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-Art. W tym roku motywem przewodnim imprezy będzie żeglarstwo i sztuka marynistyczna.

– To jubileuszowa edycja festiwalu – mówi jego dyrektor Janusz Kujat. – Impreza ma charakter kameralny, ale artyści, którzy biorą w niej udział oraz ich dzieła, gwarantują najwyższy poziom artystyczny. To przede wszystkim ludzie z pasją, a nie wyłącznie handlarze sztuką. Każdego roku swoje prace wystawiają u nas twórcy mogący poszczycić się uznaniem na krajowym i międzynarodowym rynku, mający swoje galerie w Polsce i za granicą.

Ubiegłoroczny festiwal był dedykowany niekoniecznie kojarzonemu ze sztuką kolejnictwu. Organizatorom udało się przy okazji zrealizować nietypowe wydarzenie pod hasłem „Pociąg do sztuki”. Specjalny pociąg przywiózł chętnych do udziału w Targira-art z Wrocławia do Świebodzic.

– W tym roku uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie przybliżenie szerszej publiczności sztuki marynistycznej i tematyki morskiej, żeglarskiej – mówi dyrektor Kujat. – W Polsce nie brakuje znakomitych artystów zajmujących się motywami morskimi. Wystawę główną będzie miał Marcin Kołpanowicz, uczestnik m.in. Salonu Paryskiego – Art Capital 2017, reprezentant nurtu realizmu magicznego. To artysta uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z kolei wystawę promocyjną zaprezentuje Marek Rużyk. Jego malarstwo nawiązuje do sztuki marynistycznego z okresu romantyzmu.

Poza prezentacją dzieł sztuki, tegoroczny Festiwal Targira-Art. Będzie okazją do spotkań ze znakomitościami świata sztuki i morza. Organizatorzy chcą zaprosić do Świebodzic wybitnego żeglarza. Kogo – to na razie tajemnica. Publiczność będzie też miała okazję porozmawiać z twórcami, a chętni będą mogli kupić prezentowane dzieła sztuki lub zamówić je u wybranych artystów.

X Festiwal Targira-Art będzie ulokowany we wnętrzu Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Portal Żeglarski.info objął wydarzenie patronatem medialnym.

Strona Festiwalu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ