< Powrót
10
sierpnia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
Festiwal Wisły

Festiwal Wisły 2021 już w najbliższy weekend

Od 13 do 15 sierpnia trwać będzie Festiwal Wisły 2021, czyli największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. To piąta edycja tej kultowej imprezy. W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się we Włocławku, a zakończy w Toruniu.

Festiwal Wisły jest festiwalem płynącym, angażuje kolejne nadwiślańskie miejscowości i zaprasza Polaków nad rzekę. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, tradycję, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria.

W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się 13 sierpnia we Włocławku. 14 sierpnia festiwalowa armada przepływa do Torunia, gdzie 15 sierpnia wieczorem zaplanowano zakończenie imprezy. Darmowe rejsy, Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, stoiska edukacyjne oraz rękodzieło – to jedne z wielu festiwalowych atrakcji.

W programie są też m.in. Długodystansowe Regaty na Wiśle – impreza o tradycji sięgającej 1936 roku. Wówczas i przez wiele kolejnych lat ścigano się na trasie Toruń – Bydgoszcz. W tym roku regaty odbędą się w dniach  14-15 sierpnia. Patronuje im Związek Miast Nadwiślańskich, a organizatorem jest Toruński Okręgowy Związek Żeglarski. Trasa wyścigu powiedzie z Nieszawy do Torunia.

Zawiadomienie o regatach, zgłoszenie i potrzebne informacje – na stronie regat: regatynawisle.eu

Kolejną atrakcją jest Flis św. Jakuba, czyli przywrócenie używanej przed wiekami Camino de Vistula – drogi wodnej do Santiago de Compostela. Niegdyś wielu mieszczan Krakowa, czy Torunia ruszało na pielgrzymkę życia do Santiago wodą. Flis ruszył 25 lipca z Krakowa do Gdańska. Na pokładzie galara „Maria” płynie figura św. Jakuba, która ostatecznie pokona drogę wodną do północno-zachodniej Hiszpanii.

Na Wiśle pojawi się też, po 500 latach, 13-metrowa nasuta, średniowieczny statek transportowy.

– Wzorem dla zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych podczas budowy łodzi było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu – informowali organizatorzy Festiwalu Wisły. – Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze w skali Europy, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego.

Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą parady dzienne i nocne, aleja muzeów prezentujących swe wiślane zbiory, gala konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, inscenizacja frycowego, połączona z barwnym przemarszem przez centrum Torunia, potańcówka nad Wisłą, jakiej nie było od dziesięcioleci i przepływanie Wisły wpław – znak szczególny Festiwalu Wisły.

Strona Festiwalu Wisły

Festiwal na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ